Szczotkowanie zębów sodą oczyszczoną lub solą negatywnie wpływa na zęby!
Domowe metody leczenia lub higienizacji nie zawsze będą miały dobry wpływ na zęby. Często rzeczywiście przynoszą one zadowalające efekty, jednakże w perspektywie dłuższego czasu doprowadzają do powstania niebezpiecznych problemów. Przykładem może być szczotkowanie uzębienia solą kuchenną, która ma za zadanie usunąć z jamy ustnej bakterie, bądź używanie sody oczyszczonej do poprawy koloru uśmiechu. Czy wymienione sposoby są bezpieczne? Tego przekonacie się w dalszej części!
Spis treści
Szczotkowanie zębów solą – groźna praktyka
Sól (chlorek sodu) jest niezwykle uniwersalną substancją, obecną w wielu dziedzinach życia. Nadaje ona potrawom odpowiedniego smaku oraz stanowi ważny składnik wielu specyfików, również używanych w przemyśle – nic dziwnego, w końcu jej bakteriobójcze działanie dawno udowodniono. Wśród starszych osób dosyć popularne było przekonanie, że szczotkowanie zębów solą lub płukanie jamy ustnej jej wodnym roztworem pomoże zdrowiu uśmiechu. Doraźne zastosowanie tego rodzaju rozwiązań rzeczywiście przynosi pewne korzyści, jednakże wiążą się z tym również bardzo negatywne skutki.
Pierwszym z nich są uszkodzenia szkliwa wynikające z tarcia kryształków soli o powierzchnię zębów. Ich struktura ulega powoli osłabieniu, co naraża głębsze tkanki na działanie bakterii próchnicy w przyszłości. Tym sposobem niezbędne będzie przeprowadzenie leczenia zachowawczego, które odbuduje powstałe ubytki, a w skrajnych przypadkach może dojść do utraty uzębienia, motywującej konieczność zastosowania odpowiednich rekonstrukcji protetycznych.
Zauważmy również, że chlorek sodu negatywnie oddziałuje na tkanki miękkie jamy ustnej. Stosowanie wodnego roztworu bazującego na soli poważnie je wysuszy, wpływając nie tylko na ich osłabienie, ale też zwiększając prawdopodobieństwo infekcji. Efektem takiego stanu rzeczy będzie stan zapalny, ulegający z czasem rozwojowi i prowadzący do paradontozy – choroby bardzo często odpowiadającej za utratę zębów.