Wizyta higienizacyjna – jak przebiega i dlaczego jest ważna?
Na czym polega wizyta higienizacyjna w gabinecie stomatologicznym? Z jakich kolejnych etapów się składa i w jaki sposób pozwala oczyścić zęby z kamienia nazębnego i biofilmu? Czytaj dalej, a poznasz szczegóły!
Spis treści
Czym jest gabinetowa higienizacja zębów?
Przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym higienizacja zębów to ich profesjonalne czyszczenie. Pacjent może we własnym zakresie dbać o czystość i higienę jamy ustnej, ale w warunkach domowych nie jest w stanie osiągnąć efektów, jakie zapewnia higienizacja przeprowadzona w gabinecie z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.
co 3 miesiące.Przy czym u osób palących lub u osób które mają skłonność do osadzania się kamienia ta częstotliwość powinna być nawet większa.
Jak przebiega wizyta higienizacyjna?
W Centrum Stomatologii Dr Bartosza Jadczyka higienizacja odbywa się w oparciu o protokół GBT. Jest to procedura, na którą składa się osiem etapów.
Diagnoza– na początek trzeba dokonać dokładnej oceny stanu jamy ustnej Pacjenta. Sprawdzane są zęby zdrowe i te ze zmianami próchniczymi, sprawdza się też dziąsła i przyzębie pod kątem ewentualnych stanów zapalnych.
Wybarwienie – używając specjalnych wybarwiających gąbek lekarz pokazuje Pacjentowi, które miejsca w jamie ustnej nie są doczyszczone.
Motywacja– na tym etapie zadaniem stomatologa jest uświadomienie Pacjentowi, jak ważna jest profilaktyka. Pacjent zostaje poinstruowany, jak powinien dbać o higienę jamy ustnej w domowych warunkach i jakich narzędzi używać w tym celu.
Airflow – to piaskowanie, pozwalające usunąć biofilm (warstwę bakterii pokrywającą powierzchnię zębów). O piaskowaniu napiszemy więcej za chwilę.
Perioflow– polega na usuwaniu biofilmu zalegającego w głębokich kieszonkach, które tworzą się przy naturalnych zębach, implantach i furkacjach korzeni.
Piezon – na tym etapie usuwany jest kamień nazębny, zarówno ten znajdujący się ponad linią dziąseł, jak i pod. Czyszczone są też kieszonki i okolice wokół implantów i protetycznych uzupełnień. O usuwaniu kamienia też za chwilę powiemy trochę więcej.
Kontrola – po wykonaniu wszystkich opisanych wyżej czynności, należy skontrolować ich efekty. Sprawdza się więc, czy na pewno w żadnym miejscu nie pozostał nieusunięty biofilm ani kamień. Stawia się też diagnozę dotyczącą stanu próchnicy. Następnie zęby zabezpiecza się fluorem – tej czynności także poświęcimy za moment osobny akapit.
Plan wizyty – wreszcie na koniec układany jest harmonogram następnych wizyt, indywidualnie dopasowany do Pacjenta i jego potrzeb.
A teraz przyjrzyjmy się bliżej metodom, stosowanym podczas wizyty higienizacyjnej, by usuwać biofilm i kamień nazębny.
Piaskowanie
Ten zabieg polega na tym, że po powierzchni zębów przemieszcza się specjalną dyszę, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. Czym jest piasek stomatologiczny? To drobiny czyszczące, stanowiące mieszaninę substancji na tyle twardych, by likwidowały osad nazębny, ale przy tym również na tyle delikatnych, by nie uszkadzały szkliwa. Najczęściej zawiera on cząsteczki wodorowęglanu sodu, czyli sody oczyszczonej.
Skaling
Skaling to usuwanie kamienia nazębnego, osadzającego się w jamie ustnej, zwłaszcza w okolicach dziąseł i przestrzeniach międzyzębowych. Może on być przeprowadzany mechanicznie, ale obecnie standardem jest wykorzystywanie do tego celu skalera To urządzenie, które emituje ultradźwięki rozbijające kamień bez naruszania samego szkliwa.
Skaling odbywa się naddziąsłowo i poddziąsłowo. Ten drugi wariant jest bardziej skomplikowany – wymaga użycia nie tylko skalera, ale i kiretów, pozwalających usuwać kamień z kieszonek dziąsłowych.
Fluoryzacja
Fluoryzacja pozwala zabezpieczyć zęby i ochronić je przed rozwojem próchnicy i nadwrażliwością szyjek zębowych. Na powierzchnię zębów nakłada się środek zawierający fluor. Jest to pierwiastek wzmacniający szkliwo. Odbudowuje je w miejscach drobnych ubytków (to proces remineralizacji) i uodparnia na działanie bakterii i kwasów. Hamuje rozwój próchnicotwórczych bakterii i tworzy na zębach barierę, która utrudnia przywieranie osadu.
Co możesz teraz zrobić?
Regularna higienizacja to podstawa zdrowia zębów. Nie odwlekaj więc wizyty w nieskończoność – umów się na higienizację w Centrum Stomatologicznym Dr Bartosza Jadczyka. Możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.