Implanty zębowe charakteryzują się niemal samymi zaletami, a jako jedną z najważniejszych z pewnością można zaliczyć poprawę estetyki twarzy. Nawet pojedyncze luki w uzębieniu mogą znacząco pogorszyć jej wygląd, szczególnie gdy są utrzymywane przez długi czas. Wszczepienie implantów hamuje powolny zanik tkanek kostnych w jamie ustnej i zapewnia właściwe podparcie policzkom, przez co ich skóra dłużej zachowa sprężystość i jędrność!
Spis treści
Czym grożą długotrwałe braki zębowe?
Jak już wspomnieliśmy, ubytki w uśmiechu mogą przynieść negatywne skutki dla wyglądu twarzy. Uzębienie stanowi swego rodzaju podstawę, na której opierają się nasze policzki. Kiedy do czynienia nawet z pojedynczą luką, dochodzi do zaniku tkanek kostnych w miejscu ubytku. Wówczas pierwotne podparcie policzków zostaje utracone, co staje się źródłem problemu. Skóra twarzy traci swoje naturalne napięcie, a praca mięśni odpowiedzialnych za mimikę jest zaburzona. Wynikiem tego pojawiają się na twarzy zmarszczki, bruzdy, zmieniają się jej rysy, nadając tym samym tzw. starczego profilu, charakterystycznego dla osób w podeszłym wieku.
Skutki wszczepienia implantów zębowych
Wszczepienie implantów zębowych skutecznie radzi sobie z wymienionymi problemami, przynosząc wiele korzyści nie tylko ogólnej estetyce twarzy i jamie ustnej, ale też całemu organizmowi. Wspomniane postarzające zmarszczki i bruzdy zaczynają znikać po ich wszczepieniu, wygląd uśmiechu zostaje odmieniony dzięki wysokiej jakości rekonstrukcjom zębów, wiernie naśladującym naturalne uzębienie.
Warto wspomnieć o dobroczynnym wpływie implantów na pozostałe struktury organizmu. Dzięki ich wszczepieniu można znów cieszyć się smakiem ulubionych potraw, a gryzienie nawet twardych produktów nie stanowi najmniejszego problemu. W ten sposób do układu trawiennego przestają trafiać zbyt duże kawałki jedzenia, a proces ich rozkładu nie nadwyręża śluzówki żołądka oraz zmniejsza się ilość wydzielanych soków trawiennych.
Biokompatybilne właściwości implantów zębowych
Sekret skuteczności implantów leży tak naprawdę w ich biokompatybilnych właściwościach. Są one wykonywane z materiałów neutralnych organizmu (tytan, tlenek cyrkonu), przez co traktuje je on jako własną część. Dzięki temu małe „śrubki” są obrastane przez otaczające tkanki, co hamuje ich zanik i zapewnia wszystkim rekonstrukcjom protetycznym na nich opartym stabilność nieodróżniającą się od naturalnej. Dlatego właśnie pozostałe struktury twarzy odzyskują pierwotne podparcie pozwalające na cofnięcie zmian wywołanych przez obszerne braki zębowe lub bezzębie.