Zdrowy, pełny i pięknie wyglądający uśmiech ma wpływ na wiele aspektów naszego życia. Czujemy się wtedy komfortowo, bez żadnego lęku śmiejąc się w towarzystwie. Proste czynności, takie jak jedzenie czy picie, nie sprawiają trudności. Wszystko jednak może się zmienić. Różnego rodzaju zaniedbania, choroby uzębienia czy nieszczęśliwy wypadek mogą być przyczyną bezzębia. Jest to poważny problem, z którym współcześnie można skutecznie walczyć, wykorzystując efektywne metody leczenia.
Spis treści
Przyczyny bezzębia
Lekarze z niesłabnącym uporem przypominają, że prawidłowa, regularna higiena jamy ustnej to podstawa. Z jednej strony polega ona na codziennych czynnościach wykonywanych w domu, takich jak szczotkowanie, nitkowanie czy płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. Z drugiej strony ważne jest, aby przynajmniej raz na pół roku udawać się na zabiegi profilaktyczne w gabinecie, które pozwalają zachować uzębienie w zdrowiu. Zrezygnowanie z higieny może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Nieleczona powoduje kolejne poważne zmiany, a w ostateczności skutkuje nawet utratą zębów.
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może w konsekwencji doprowadzić do rozwoju chorób przyzębia, z której jedną z najczęstszych jest paradontoza. Powoduje ona obniżenia linii dziąseł, rozchwianie zębów, a w konsekwencji nawet ich utratę. Paradontoza, obok próchnicy, jest główną przyczyną wystąpienia bezzębia. Warto również pamiętać, że źródłem tego problemu może być nieszczęśliwy wypadek – wskutek działania dużych sił dochodzi do utraty zębów. Niezależnie jednak od powodu wypadnięcia uzębienia konieczne jest podjęcie kompleksowego leczenia w profesjonalnej klinice stomatologicznej.
Jak leczyć bezzębie?
Istnieje kilka skutecznych rozwiązań, dzięki którym można zrekonstruować utracone zęby. Tradycyjna metoda polega na zastosowaniu protez akrylowych. Do ich wykorzystania zachęca niska cena. Posiadają one jednak znaczne wady, z których najpoważniejszą jest mała stabilność w jamie ustnej, przez co mogą one wypadać podczas śmiania się czy kichania. Protezy akrylowe mają również rozbudowaną część podniebienną, dlatego nie wszystkie smaki są odczuwane. Dlatego w naszej klinice w przypadku bezzębia zalecamy stosowanie rekonstrukcji stabilizowanych na implantach. Leczenie w takiej sytuacji składa się z dwóch części. Pierwsza z nich polega na wszczepieniu odpowiedniej ilości implantów, które zastępują funkcje korzeni zębów. Procedura ta jest całkowicie bezbolesna, za co odpowiada stosowane przez nas komputerowe znieczulenie. Drugim krokiem jest przygotowanie i zamocowanie protezy do implantów. Na początku konieczne jest pobranie wycisku uzębienia, który następnie jest przesyłany do pracowni protetycznej. To właśnie tam z ogromną precyzją technicy przygotowują indywidualnie dopasowane protezy. Kiedy dotrą do naszej kliniki, mocujemy je na stałe, przywracając piękny i pełny uśmiech.