Zdrowie zębów ma ogromny wpływ na jakość życia, dlatego nic dziwnego, że stomatolodzy niestrudzenie przypominają o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Poza standardowymi czynnościami wykonywanymi w domu, takimi jak szczotkowanie czy nitkowanie, konieczne jest także regularne udawanie się na gabinetowe zabiegi profilaktyczne. Należy do nich między innymi fluoryzacja zębów, która u wielu osób budzi obawy. Dzieje się tak, ponieważ Pacjenci lękają się tzw. fluorozy. Czym ona jest? Jakie są jej konsekwencje i w jakich okolicznościach powstaje? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Spis treści
Korzystny wpływ fluoru
Na początku należy zwrócić uwagę na korzystny wpływ fluoru na zęby. Składnik ten znaleźć można między innymi w pastach, dzięki czemu jest on dostarczany do uzębienia. W ten sposób zęby są wzmacniane, a także zmniejszane jest ryzyko wystąpienia próchnicy. W profesjonalnych klinikach stomatologicznych wykonywany jest również zabieg fluoryzacji. Ma on na celu dostarczenia dodatkowej ilości fluoru do zębów, przez co o wiele łatwiej zadbać o zdrowie uśmiechu. Zabieg ten jest wykonywany również przy wczesnych zmianach próchnicowych oraz przy leczeniu nadwrażliwości. Fluor jest składnikiem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju kości i zębów. Pamiętać jednak należy, że niedobór tej substancji jak i jej nadmiar są zjawiskami niepożądanymi. To właśnie zbyt duża ilość fluoru w organizmie powoduje pojawienie się fluorozy.
Co powinieneś wiedzieć o fluorozie?
Fluoroza to choroba, której źródłem jest zbyt duża ilość fluoru w organizmie. Powodem takie stanu może być nadmierne dostarczenie tej substancji wraz z wodą pitną lub jedzeniem. Jak pokazują badania, największą liczbę osób borykających się z fluorozą zaobserwowano w miejscach, gdzie woda pitna zawierała zbyt dużą ilość fluoru. Dla Pacjenta może być niezwykle trudno ocenienie, czy do organizmu dostarczana jest odpowiednia dawka tej substancji. Dlatego tak ważne jest, aby udawać się na regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie ekspert przeanalizuje zdrowie uzębienia i w razie konieczności zaproponuje metody leczenia.
Wyróżnia się różne stopnie rozwoju fluorozy. Na wczesnym etapie charakteryzuje się wystąpieniem drobnych białych plamek i zmianą przezierności zęba. Wraz z rozwojem choroby przebarwienia się zwiększają, obejmując nawet powyżej 50% powierzchni uzębienia. W najpóźniejszych etapach zęby zmieniają swoją barwę na brązową lub brunatną. Występuje wtedy również utrata szkliwa czy bruzdy na uzębieniu. Prowadzi to do poważnych zmian w jamie ustnej, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i udanie się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego.