Podjęcie decyzji odnośnie sposobu wybielania przebarwionych zębów powinno zostać poprzedzone profesjonalną konsultacją w gabinecie stomatologicznym. Lekarz zarekomenduje optymalne postępowanie i wykona niezbędny zabieg, który sprawi, że uśmiech pacjenta będzie piękny.
Do podstawowych zabiegów poprawiających estetykę uzębienia zaliczamy profesjonalne oczyszczanie zębów z nagromadzonego kamienia, piaskowanie zębów, wymianę amalgamatów na wysokiej jakości kompozyty światłoutwardzalne. Do zabiegów stomatologii estetycznej należy także profesjonalne wybielanie zębów przeprowadzone na fotelu stomatologicznym. Można wybielać wszystkie zęby, ale również ograniczyć się do jednego czy kilku. Należy pamiętać, że nie zawsze można osiągnąć pożądany efekt metodą nieinwazyjną. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie bardziej skomplikowanych metod (np. preparacja i osadzenie licówki/licówek czy estetycznych koron protetycznych).
Preparaty do wybielania zębów przeznaczone do użytku domowego są bezpieczne i skuteczne pod warunkiem, że przestrzegamy zaleceń zawartych w ulotce. Niemniej jednak nie przyniosą takich efektów, jak zabiegi stomatologiczne wykonywane przez dentystę. Domowe sposoby mają bardziej na celu zabezpieczyć efekt, który uzyskano już w gabinecie. Należy sobie także zdawać sprawę, że nie należy eksperymentować z substancjami typu sól czy soda, bowiem nieodwracalnie uszkadzają one zęby.
Wybielanie zębów lampą
Wiele barwników zawartych w pokarmach, płynach czy używkach posiada zdolność do elektrostatycznej penetracji zewnętrznej warstwy tkanek twardych zębów. W wyniku tego uzębienie traci swoją pierwotną barwę i staje się ciemniejsze. Regularne szczotkowanie pozwala usunąć znaczną część tych przebarwień, ale niestety nie wszystkie. Jedną z najskuteczniejszych metod poprawy estetyki uzębienia jest wybielanie zębów lampą . Wybielanie przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym i polega na nałożeniu specjalnego żelu i naświetlanie go przy użyciu akceleratora. Podstawowym składnikiem żelu jest nadtlenek wodoru, który powoduje utlenianie głębiej osadzonych w tkankach twardych barwników, a światło lampy zwiększa częstotliwość jego absorpcji. Zabieg jest bezpieczny, jednorazowy i po około 60 minutach uzyskuje się satysfakcjonujący efekt w postaci jaśniejszych, pięknych zębów.
Jak długo zęby będą białe?
Wybielanie zębów lampą powoduje częściowe odwodnienie szkliwa i dlatego narażone jest ono na ponowne wchłonięcie barwników. Po zabiegu obowiązuje zatem 48-godzinna tzw. biała dieta. Należy unikać płynów zawierających intensywne barwniki np. kawa, czarna herbata, czerwone wino, ciemne soki (np. porzeczkowy, żurawinowy). Nie powinno się spożywać warzyw i owoców takich jak buraki czy jagody, koloryzujących zup czy sosów.
Uzyskany efekt wybielania powinien utrzymywać się przez około dwa lata, ale wiele zależy od samego pacjenta. Należy utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej, ograniczyć pokarmy przebarwiające zęby, zrezygnować z palenia papierosów.
Przez pierwsze tygodnie po wybielaniu można wspomagać się dodatkowo pastami wybielającymi, które należy stosować do codziennej higieny. Pasty te usuwają pojawiające się najbardziej powierzchownie przebarwienia, nie dopuszczamy zatem do przeniknięcia ich głębiej.
Należy zaznaczyć, że efektu wybielania nie można przewidzieć. Uzależniony jest on od anatomicznej budowy tkanek twardych (relacji grubości szkliwa do zębiny), a nie ma metod, przy pomocy których obiektywnie można ustalić te proporcje przed przystąpieniem do zabiegu. W zdecydowanej większości uzyskuje się zaplanowany efekt, ale w pojedynczych przypadkach wynik może być niesatysfakcjonujący.
Wybielanie zębów lampą: przeciwwskazania
Wybielanie powyższą metodą jest bezwzględnie przeciwwskazane w następujących sytuacjach:
- Próchnica i nieszczelne wypełnienia w zębach zaplanowanych do wybielania (ryzyko podrażnienia miazgi zębów wybielanych).
- Zdiagnozowane zapalenie dziąseł i przyzębia (brak możliwości uzyskania szczelności podczas ochrony tkanek miękkich).
- Pacjenci ze stwierdzoną intensywną nadwrażliwością zębiny (ryzyko zapalenia miazgi).
- Pacjenci z założonymi na stałe aparatami ortodontycznymi (wybielać można dopiero po około 6 miesiącach po zdjęciu aparatu).
- Dzieci do 16 roku życia (nieukształtowane w pełni tkanki twarde zębów).
- Kobiety karmiące i ciężarne (brak badań w tym zakresie).
- Chorzy na epilepsję i chorobę Parkinsona (brak precyzji podczas wykonywania zabiegu).
- Chorzy psychicznie (ze względu na ewentualny brak współpracy).
Względnym przeciwwskazaniem jest uzębienie z licznymi małymi wypełnieniami kompozytowymi, które nie ulegną rozjaśnieniu. Należy się zatem liczyć z ich wymianą po zabiegu.
Powikłania związane z wybielaniem.
Każdy zabieg medyczny obarczony jest ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub powikłań. Podczas wybielania przy pomocy lampy należy brać pod uwagę najczęściej dwie sytuacje:
- Nadwrażliwość zębiny. Nadwrażliwość śródzabiegową można zmniejszyć poprzez wcześniejsze stosowanie specjalnych past do zębów. U pacjentów z obniżonym progiem na ból lepiej jest wykonać znieczulenie miejscowe zaraz przed zabiegiem wybielania. Nadwrażliwość pozabiegowa jest znikoma i krótkotrwała.
- Podrażnienia dziąseł i błony śluzowej spowodowane kontaktem żelu z tkankami miękkimi. Prawidłowe zastosowanie procedur ochrony tych tkanek przed i w trakcie zabiegu maksymalnie minimalizuje to powikłanie.