Wybierz dobry gabinet dla swojego dziecka
Leczenie stomatologiczne jest szczególnie ważne u najmłodszych Pacjentów. Pierwsze wizyty w gabinecie dentystycznym mają na celu nie tylko doraźne wyleczenie zębów i zadbanie o ich prawidłowy rozwój, ale także wypracowanie pozytywnych nawyków, które będą miały wpływ na całe przyszłe życie dziecka. Mając to na uwadze, dobrze przemyśl wybór kliniki, do której przyprowadzisz swoją pociechę.
Spis treści
Kiedy udać się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy?
Zęby mleczne wyrzynają się już ok. 5. miesiąca życia, a proces ten kończy się, gdy dziecko ma ok. 3 lat. Wtedy też najczęściej mały Pacjent zdobywa umiejętności, które umożliwiają mu podjęcie świadomej współpracy z lekarzem. Nie oznacza to jednak, że do dentysty powinniśmy wybrać się dopiero wtedy, gdy dziecko skończy 3 lata. Już podczas wyrzynania się pierwszych ząbków warto odwiedzić gabinet stomatologiczny, aby dowiedzieć się, jak odpowiednio należy dbać o jamę ustną maluszka. Podczas takiej wizyty lekarz zweryfikuje, czy zęby dziecka rozwijają się prawidłowo. Z kilkulatkiem warto natomiast udać się na wizytę adaptacyjną, podczas której będzie mógł poznać gabinet i personel w niezobowiązującej, bezstresowej atmosferze.
Dlaczego należy leczyć zęby mleczne u dzieci?
Nadal można spotkać się z błędnym przekonaniem, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. W rzeczywistości zamiana zębów mlecznych na stałe to długotrwały proces, trwający od ok. 6. do 13. roku życia. Jeśli któryś z zębów wypadnie przedwcześnie, np. na skutek próchnicy, to w tym czasie jego brak może spowodować poważne, negatywne zmiany w jamie ustnej. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w dzieciństwie kształtuje się zgryz, a za jego prawidłowy rozwój odpowiada m.in. odpowiednie rozmieszczenie zębów mlecznych. Jeśli zabraknie któregoś z tych zębów, pozostałe zaczną przesuwać się w kierunku powstałej luki, powodując wady zgryzu, które mogą w przyszłości wymagać leczenia ortodontycznego. Warto również wiedzieć, że próchnica to choroba zakaźna, której przyczyną są bakterie. Może więc w błyskawicznym tempie przenieść się z zębów mlecznych – na stałe, powodując znaczne uszkodzenia, często wymagające leczenia kanałowego, już w młodym wieku.