Ubytki w zębach to problem, z którym prawie każdy się boryka. Każdy też dobrze wie, jak przebiega leczenie, i że po wszystkim ubytek w zębie trzeba uzupełnić wypełnieniem, czyli „plombą”, jak się to potocznie określa. Ale czy wiesz o tym, że nie trzeba ograniczać się do tradycyjnych wypełnień? Czy wiesz, że nowoczesna stomatologia oferuje bardziej zaawansowane rozwiązania?
Spis treści
Czym są wypełnienia inlay/onlay?
Inlay i onlay to wypełnienia stomatologiczne, które znakomicie imitują naturalne korony zębowe. W przypadku obu tych typów wypełnień ząb zostaje odbudowany za pomocą porcelanowego albo kompozytowego elementu, którego zadaniem jest zastąpić jego koronę. Dzięki zastosowaniu tych wypełnień otrzymuje się efekt korony z guzkami, czyli odzwierciedlającej naturalną powierzchnię zębów umożliwiającą żucie. Taki kształt wypełnienia jest nie tylko bardziej praktyczny, ale też czyni je bardziej odpornym na ścieranie i wypłukiwanie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzeń mechanicznych, a zęby są lepiej zabezpieczone przed nawrotem próchnicy niż w przypadku zwykłych wypełnień.
Dzięki temu, że wypełnienia inlay/onlay umożliwiają zrekonstruowanie anatomicznego kształtu korony zęba, siły nacisku na powierzchnię zęba podczas gryzienia są rozkładane równomiernie, przywracając tym samym prawidłowe warunki zgryzowe.
Wypełnienia inlay/onlay nie tylko skutecznie przejmują funkcję naturalnych koron zębowych, ale też są od nich praktycznie nieodróżnialne pod względem estetycznym – ich stopień przezierności jest niemal identyczny jak naturalnego szkliwa. Odcień wypełnienia również można idealnie dopasować do barwy zęba i zębów sąsiadujących.
Do zalet wypełnień inlay i onlay należy też ich duża trwałość. Jest ona o kilka lat dłuższa niż w przypadku standardowych, tradycyjnych wypełnień.
Jaka jest różnica między wypełnieniem inlay a onlay?
Podstawową różnicę można zawrzeć w jednym zdaniu: inlay to wkład, a onlay to nakład. Inlay to wypełnienie stosowane w przypadku dużych powierzchni zębów, które żują pokarm. Wkład inlay jest osadzany na zębie w taki sposób, że styka się z jego naturalną koroną przynajmniej z dwóch stron.
Nakład inlay jest wykorzystywany do innego typu ubytków. Wiernie odtwarza nie tylko powierzchnię żującą, lecz również guzki. Szczególną odmianą wypełnienia inlay jest overlay. Ten rodzaj wypełnienia stosowany jest w przypadku wyjątkowo dużych ubytków – odtwarza on nie tylko całe guzki, ale również powierzchnie boczne stykające się z innymi zębami.
Jak są wykonywane wypełnienia inlay/onlay?
Samo leczenie zęba przebiega podobnie jak wtedy, gdy stosuje się zwyczajne wypełnienia, czyli usuwane są tkanki zęba dotknięte próchnicą i opracowywana jest korona zęba. Jednak wypełnień inlay/onlay nie wykonuje się od razu na miejscu. Wymagają one większego nakładu pracy i czasu – muszą być wykonane przez protetyka
Dlatego potrzebne jest sporządzenie odcisku zęba za pomocą masy plastycznej. Trzeba też dobrać kolor wypełnienia z próbnika. Dysponując wykonanym odciskiem protetyk może przygotować wypełnienie inlay lub onlay. Oczywiście musi to trochę potrwać, a rozwierconego zęba nie powinno zostawiać się z otwartą komorą, dlatego na czas przygotowania wkładu inlay bądź nakładu onlay stomatolog umieszcza w zębie tradycyjne wypełnienie.
Żeby to prowizoryczne rozwiązanie wymienić na finalne wypełnienie, potrzebna będzie jeszcze jedna wizyta w gabinecie stomatologicznym. Ponieważ wkład musi być dopasowany do zęba leczonego i do sąsiadujących, zdarza się, że nie jest to dopasowanie idealne. Jeżeli wypełnienie wymaga jedynie drobnych poprawek, stomatolog może dokonać ich od razu. Jeśli jednak stopień niedopasowania jest większy, poprawki musi wprowadzić protetyk.
Co możesz teraz zrobić?
Musisz wyleczyć ząb? Potrzebne będzie wypełnienie? Umów się na wizytę! W Centrum Stomatologicznym dr Bartosza Jadczyka oferujemy Pacjentom wybór – zamiast standardowych wypełnień możesz zdecydować się na wypełnienia inlay/onlay. Żeby się z nami skontaktować, zadzwoń pod numer +48 91 419 90 00 albo wypełnij formularz.