Wywiad z ekspertem – Cała prawda o leczeniu zębów w ciąży
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Przyszłe mamy robią wszystko, by zatroszczyć się o zdrowie swoje i swojego malucha. W tym czasie powstaje też wiele wątpliwości, dotyczących codziennej pielęgnacji i dbania o zdrowie. Także leczenie zębów staje się w tym okresie nie lada zagwozdką. Kiedy należy udać się na wizytę? Jakie zabiegi można bezpiecznie wykonać, a z którymi należy poczekać? Jakie dolegliwości związane z jamą ustną mogą wystąpić? Czy należy wprowadzić jakieś specjalne zmiany w codziennej higienie zębów? Wszystkie te zagadnienia przybliży nasz ekspert – lek. stom. Bartosz Jadczyk
Panie Doktorze, często spotykamy się z wieloma utrwalonymi mitami na temat dbania o zdrowie w ciąży. Czy jakieś nieprawdziwe przekonania krążą także wokół leczenia zębów w tym wyjątkowym czasie?
Niestety tak. Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, że w okresie ciąży nie powinno się leczyć zębów, korzystać ze znieczulenia, a nawet wykonywać higienizacji! To bardzo szkodliwe poglądy, ponieważ w efekcie przyszłe mamy unikają dentysty i obawiają się, że leczenie zębów może w jakiś sposób zagrozić dziecku. W rzeczywistości jest całkowicie odwrotnie – wizyta u dentysty jest jednym z obowiązkowych elementów profilaktyki w czasie ciąży, a utrzymanie zdrowia jamy ustnej jest bardzo ważne także dla zdrowia dziecka.
A więc zaniedbanie zębów może mieć negatywne konsekwencje dla dziecka?
Dokładnie tak. W czasie ciąży każdy stan zapalny w organizmie matki może zaszkodzić dziecku, w skrajnych przypadkach prowadząc do poronienia lub przedwczesnego porodu. Rozwijająca się próchnica czy zaawansowana paradontoza to także groźne stany zapalne. Jednocześnie obie te choroby wywołane są bakteriami, które mogą wraz z krwią krążyć po organizmie, atakując inne organy, np. nerki lub wątrobę, a w trakcie porodu infekcja może przenieść się także na dziecko.
Jak możemy tego uniknąć? Z jakich zabiegów powinna skorzystać każda kobieta w ciąży?
Najważniejsza jest zwykła kontrola u stomatologa, na którą standardowo powinniśmy uczęszczać co pół roku. Kobieta, która dowiedziała się, że jest w ciąży, powinna skonsultować się ze swoim dentystą do ok. 10 tygodnia. Jeśli zęby są w dobrym stanie, w czasie 9 miesięcy należy udać się na 2-3 takie wizyty. W takiej sytuacji dentysta może zalecić wykonanie nieinwazyjnych zabiegów profilaktycznych, takich jak lakowanie czy higienizacja. Wiele osób obawia się profesjonalnego czyszczenia zębów w czasie ciąży ze względu na stosowanie ultradźwięków podczas usuwania kamienia. Mogę z pełnym przekonaniem zapewnić, że skaling ultradźwiękowy jest całkowicie bezpieczną, i co istotne – zupełnie bezbolesną procedurą, którą śmiało możemy wykonywać u kobiet w ciąży.
Poza standardowymi kontrolami należy zgłosić się do specjalisty zawsze wtedy, gdy odczuwamy ból w obrębie jamie ustnej. W tym przypadku wbrew obiegowej opinii należy jak najszybciej podjąć leczenie, by uniknąć dyskomfortu oraz zapobiec rozwojowi infekcji.
Często słyszy się, że jedną z ciążowych dolegliwości jest ból dziąseł. Czy to oznacza, że tego typu dyskomfort jest całkowicie normalny i nie powinien nas niepokoić?
Absolutnie nie! Rzeczywiście przypadłość taka jak ciążowe zapalenie dziąseł często występuje pomiędzy drugim i trzecim trymestrem i jest charakterystyczna dla ciąży, jednak w żadnym wypadku nie wolno nam jej zbagatelizować! Dziąsła w tym okresie ze względu na wyższy poziom progesteronu i większe ukrwienie tkanek są wrażliwsze, a ponadto często występują obrzęki i krwawienia podczas szczotkowania. Dolegliwości te powinniśmy skonsultować ze swoim stomatologiem, ponieważ mogą one sprzyjać rozwojowi bakterii, a to w późniejszym czasie może skutkować poważniejszym zapaleniem przyzębia.