Zanik kości to zagadnienie, o którym mówi się rzadko. Jest to jednak dolegliwość, która może dotknąć każdego Pacjenta posiadającego braki w uzębieniu. Wpływa na estetykę twarzy, funkcjonalność uzębienia i kondycję sąsiadujących zębów, a jeśli odpowiednie leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie – może znacznie utrudnić przeprowadzenie zabiegów implantologicznych w przyszłości. Warto wiedzieć, jakie są możliwości powstrzymania procesu zaniku tkanek kostnych i jak można skutecznie wyleczyć braki w uzębieniu, dlatego zebraliśmy dla Was wszystkie najważniejsze informacje na ten temat w jednym miejscu.
Spis treści
Co to jest zanik kości?
Zanik kości to proces, który następuje w wyniku utraty uzębienia. Pojawia się już wtedy, gdy stracimy pojedynczy ząb, dlatego bardzo ważne jest, aby nie bagatelizować żadnego braku zębowego. Przyczyną tego zjawiska jest utrata naturalnego obciążenia kości. Szczęka i żuchwa biorą udział w procesie gryzienia i przeżuwania pokarmu, a siły żucia przenoszone są na kości poprzez zęby. Ze względu na to, że kość w obrębie braków zębowych nie jest wykorzystywana w procesie żucia, zaczyna jej stopniowo ubywać, podobnie jak np. zanikają długo nieużywane mięśnie.
Jak można zapobiec zanikowi kości?
Jedynym sposobem, aby powstrzymać zanik kości po utracie zęba, jest wszczepienie implantu dentystycznego. To także najdoskonalsza metoda leczenia braków w uzębieniu. Implant to kilkumilimetrowy element wykonany z tytanu, który wszczepia się w miejsce utraconego zęba. Posiada właściwości biokompatybilne, dlatego w pełni łączy się z tkanką i stymuluje jej regenerację. W przeciwieństwie do innych metod leczenia, implanty wiernie imitują budowę zęba wraz z jego częścią poddziąsłową. Osadzony w kości implant obciąża ją i sprawia, że ponownie bierze ona udział w procesie żucia, dzięki czemu jej dalszy zanik zostaje zminimalizowany.