Zęby palacza – wpływ papierosów na zdrowie zębów
Jak papierosy wpływają na zdrowie zębów i jamy ustnej? Zdradzimy od razu, że niekorzystnie. Chyba nie jest to dla nikogo niespodzianka. Ale na konkretnie problemy stwarzają?
Spis treści
Próchnica
Jednym z największych i jednocześnie najpowszechniejszych zagrożeń dla zębów jest próchnica. Papierosy niestety zwiększają ryzyko jej rozwoju. Zawarte w papierosach substancje smoliste powodują zmniejszenie ilości wydzielanej śliny, a suchość w ustach to stan, który sprzyja właśnie rozwojowi próchnicy. Owe substancje oprócz tego zmniejszają także absorpcję wapnia, co również zwiększa zagrożenie próchnicą.
Przebarwienia
Długotrwały nałóg palenia zmienia zabarwienie zębów, ponieważ zawarta w papierosach nikotyna przebarwia ich tkanki twarde. Sprawia to, że ich barwa staje się ciemnożółta, brunatna, a w skrajnych przypadkach nawet czarna – stopień przebarwienia zależy między innymi od czasu trwania nałogu, ilości wypalanych papierosów, wieku palacza i tego, w jaki sposób dba on o codzienną higienę jamy ustnej.
Choroby przyzębia
Palenie papierosów aż siedmiokrotnie zwiększa ryzyko chorób przyzębia. To między innymi dlatego, że u palaczy wzmaga się proces powstawania kamienia nazębnego. Nie trzeba chyba przypominać, że żyjące na nim bakterie powodują próchnicę. Dodatkowo jeżeli kamień atakuje rejony znajdujące się poniżej linii dziąseł, powstają patologiczne kieszonki dziąsłowe. Efektem tej sytuacji są stany zapalne przyzębia, w wyniku których dochodzi do obniżenia linii dziąseł, wydłużenia koron zębów, rozchwiania i przemieszczenia zębów, a w konsekwencji nawet do ich utraty.
Wysoka temperatura
Substancje zawarte w papierosach mogą poczynić duże spustoszenie w jamie ustnej, ale nie są one jedynym problemem. Zły wpływ na jej zdrowie ma także wysoka temperatura tytoniowego dymu, do której jama ustna nie jest po prostu przystosowana. Z powodu wysokiej temperatury może dochodzić do pękania szkliwa i powstawania osłabiających zęby mikrourazów. Na dodatek może też dojść do powstania nowotworów języka, ust i gardła.
Zwiększone ryzyko powikłań
Tytoń upośledza krążenie, tym samym zmniejszając ukrwienie tkanek. W wyniku tego stanu zwiększa się ryzyko powikłań podczas zabiegów stomatologicznych – możliwość wystąpienia różnego rodzaju komplikacji jest u palaczy kilkukrotnie wyższa niż u niepalących.
Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku leczenia implantologicznego. Wszczepienie implantów okazuje się nieskuteczne, ponieważ u palaczy zachodzi zbyt wysokie ryzyko odrzucenia implantu, który nie daje rady zintegrować się z kością. Jest to sytuacja, która w znaczący sposób ogranicza możliwość protetycznej rekonstrukcji uzębienia. Z tego względu osoby, które zamierzają poddać się implantacji, powinny odstawić papierosy przynajmniej na trzy miesiące przed zabiegiem.
Nieświeży oddech
Może nie jest to największy związany z paleniem problem, ale i on potrafi utrudnić życie. Skąd się bierze? Winowajcą jest dym tytoniowy, którego resztki osadzają się na zębach. Aby złagodzić przykry zapach z ust wskazane jest mycie zębów po każdym wypalonym papierosie.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widać, nie tylko dla płuc papierosy stanowią zagrożenie. Jeśli więc możesz, najlepiej rzuć palenie. Zerwanie z nałogiem niewątpliwie wymaga silnej woli, ale to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia. Jeśli natomiast papierosy poczyniły już pewne szkody w Twoim uzębieniu i jamie ustnej, zaradzimy im w naszym gabinecie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.