Stomatologia dziecięca. Zadbaj o zęby swojego dziecka.

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca to nie tylko duże wyzwanie dla lekarza, ale także wielka satysfakcja z osiąganych wyników leczenia. Uważamy, że każdy człowiek powinien jak najwcześniej rozpocząć swoją przygodę ze gabinetem dentystycznym. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w takim wieku, gdy dziecko chętnie i samodzielnie otwiera usta. Stomatolog dziecięcy w przyjaznej atmosferze zbada zęby i poinstruuje jak najlepiej o nie dbać. Zachęcamy do wizyt adaptacyjnych, ponieważ dziecko poczuje się bezpiecznie w gabinecie. Z większą ufnością podda się leczeniu zębów, kiedy konieczne będzie jego wdrożenie. Istotną rolę pełnią także rodzice, którzy nie powinni przekazywać własnych lęków swoim pociechom. Przed wizytą dziecko powinno otrzymać od opiekuna wsparcie i niezbędne informacje na temat leczenia. Ważne, aby było spokojne podczas zabiegu.

 

Stomatologia dziecięca w naszym centrum stomatologicznym to:

 

Zabiegi profilaktyczne

W naszych gabinetach dentystycznych stosujemy fluorkowanie zębów mlecznych i stałych oraz lakowanie zębów stałych. Fluorkowanie ma na celu bezpośrednie dostarczenie tkankom twardym dużych ilości fluoru, co spowoduje większą odporność zębów na kwasy produkowane przez bakterie zlokalizowane w obrębie płytki nazębnej. Nasi stomatolodzy stosują fluor w postaci żelu albo lakieru. Są to zabiegi w pełni bezpieczne i bezbolesne. Z uwagi na brak konsensusu odnośnie fluorkowej profilaktyki ogólnoustrojowej najczęściej nie zalecamy doustnych preparatów fluoru. Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd materiałem światłoutwardzalnym. Zabieg ten standardowo wykonujemy w stałych szóstkach i siódemkach z uwagi na ich głębokie bruzdy. Lakowanie najlepiej wykonać zaraz po wyrznięciu się tych zębów, czyli najczęściej w wieku sześciu i dwunastu lat.    

 

Leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych

Do powstania próchnicy zębów mlecznych przyczynia się kilka czynników: podatność tkanek twardych zębów, złe nawyki żywieniowe i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Próchnicę zębów mlecznych należy traktować jak każdą inną chorobę. Należy zdawać sobie sprawę, że nieleczone zęby mleczne mogą być źródłem wielu powikłań miejscowych i ogólnych. Nasi stomatolodzy traktuja zęby mleczne na równi z zębami stałymi, a wszelkie metody lecznicze mają na celu zachowanie ich w dobrej formie do czasu wymiany na uzębienie stałe.            

  

Ekstrakcje zębów mlecznych

W sytuacji kiedy na leczenie zachowawcze zębów mlecznych jest już za późno, należy usunąć ząb. Zabieg ten standardowo wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. 

 

W naszych gabinetach stomatologicznych nie stosujemy form przymusu wobec dzieci