Stomatologia dziecięca. Zadbaj o zęby swojego dziecka.

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca to nie tylko duże wyzwanie dla lekarza, ale także wielka satysfakcja z osiąganych wyników leczenia. Uważamy, że każdy człowiek powinien jak najwcześniej rozpocząć swoją przygodę ze gabinetem dentystycznym. Pierwsza wizyta powinna odbyć się w takim wieku, gdy dziecko chętnie i samodzielnie otwiera usta. Stomatolog dziecięcy w przyjaznej atmosferze zbada zęby i poinstruuje jak najlepiej o nie dbać. Zachęcamy do wizyt adaptacyjnych, ponieważ dziecko poczuje się bezpiecznie w gabinecie. Z większą ufnością podda się leczeniu zębów, kiedy konieczne będzie jego wdrożenie. Istotną rolę pełnią także rodzice, którzy nie powinni przekazywać własnych lęków swoim pociechom. Przed wizytą dziecko powinno otrzymać od opiekuna wsparcie i niezbędne informacje na temat leczenia. Ważne, aby było spokojne podczas zabiegu.

 

Stomatologia dziecięca w naszym centrum stomatologicznym to:

 

Zabiegi profilaktyczne

W naszych gabinetach dentystycznych stosujemy fluorkowanie zębów mlecznych i stałych oraz lakowanie zębów stałych. Fluorkowanie ma na celu bezpośrednie dostarczenie tkankom twardym dużych ilości fluoru, co spowoduje większą odporność zębów na kwasy produkowane przez bakterie zlokalizowane w obrębie płytki nazębnej. Nasi stomatolodzy stosują fluor w postaci żelu albo lakieru. Są to zabiegi w pełni bezpieczne i bezbolesne. Z uwagi na brak konsensusu odnośnie fluorkowej profilaktyki ogólnoustrojowej najczęściej nie zalecamy doustnych preparatów fluoru. Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd materiałem światłoutwardzalnym. Zabieg ten standardowo wykonujemy w stałych szóstkach i siódemkach z uwagi na ich głębokie bruzdy. Lakowanie najlepiej wykonać zaraz po wyrznięciu się tych zębów, czyli najczęściej w wieku sześciu i dwunastu lat.    

 

Leczenie próchnicy zębów mlecznych i stałych

Do powstania próchnicy zębów mlecznych przyczynia się kilka czynników: podatność tkanek twardych zębów, złe nawyki żywieniowe i nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Próchnicę zębów mlecznych należy traktować jak każdą inną chorobę. Należy zdawać sobie sprawę, że nieleczone zęby mleczne mogą być źródłem wielu powikłań miejscowych i ogólnych. Nasi stomatolodzy traktuja zęby mleczne na równi z zębami stałymi, a wszelkie metody lecznicze mają na celu zachowanie ich w dobrej formie do czasu wymiany na uzębienie stałe.            

  

Ekstrakcje zębów mlecznych

W sytuacji kiedy na leczenie zachowawcze zębów mlecznych jest już za późno, należy usunąć ząb. Zabieg ten standardowo wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Gaz rozweselający

Dzięki ogromnemu postępowi medycyny i farmakologii możliwe stało się całkowite pokonanie lęku i bólu w gabinecie stomatologicznym. W trosce o zapewnienie komfortu w trakcie leczenia nasze Centrum Stomatologiczne wyposażyliśmy w nowoczesny sprzęt do sedacji wziewnej gazem rozweselającym. Metoda jest całkowicie bezpieczna, od wielu lat popularna w wielu gabinetach stomatologicznych na Zachodzie i USA.

Sedacja polega na podaniu pacjentowi mieszaniny tlenu i podtlenku azotu zwanego gazem rozweselającym przy pomocy niewielkiej maseczki twarzowej. Zabieg ten jest wykonywany tuż przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego, a jego efekt jest praktycznie natychmiastowy. Sedacja gazem rozweselającym wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości.


Gaz rozweselający rekomendujemy praktycznie u każdego dziecka


Dzieci na pewnym etapie swojego rozwoju rozumieją świat w dużej mierze poprzez skojarzenia. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby zabieg stomatologiczny kojarzył im się z czymś przyjemnym. U dzieci, które wykazują szczególny brak tolerancji na stres i ból, warto zastosować tę przyjazną i bardzo bezpieczną metodę znoszenia lęków. Dzieci bardzo wdzięcznie reagują na podtlenek azotu – często zaczynają fantazjować: wydaje im się, że unoszą się w powietrzu, chmurach czy kosmosie. Pod wpływem gazu rozweselającego dziecko staje się spokojne i chętne do współpracy. Przemiana, jaka zachodzi w zachowaniu dziecka jest niezwykła. Większość młodych pacjentów kompletnie wyzbywa się lęku przed kolejną wizytą u dentysty. Maluchy, które do tej pory z płaczem przychodziły do gabinetu stają się spokojne i ufne.

 

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na wizytę adaptacyjną, na której młody pacjent zapozna się z gabinetem, z lekarzem dentystą, jak również w przyjaznym otoczeniu poinstruowany zostanie jak oddychać przez maseczkę w trakcie przyszłego zabiegu

W naszych gabinetach stomatologicznych nie stosujemy form przymusu wobec dzieci.