Proteza zębów wyjmowana
Już utrata pojedynczego zęba powinna zmusić pacjenta do wizyty w gabinecie dentystycznym. Pozostawienie luki w łuku zębowym grozi wystąpieniem zaburzeń w obrębie całego układu stomatognatycznego (zęby, mięśnie, stawy).
Najprostszą metodą uzupełnienia brakujących zębów jest wykonanie wyjmowanej protezy. Wyróżniamy następujące wyjmowane uzupełnienia protetyczne: częściowa proteza akrylowa, proteza szkieletowa, proteza acetalowa, nylonowa, teleskopowa, proteza zatrzaskowa, proteza na podparciach ze szkła, całkowita proteza akrylowa, proteza na implantach. Lekarz dentysta po przeprowadzonym wywiadzie, badaniu klinicznym na fotelu stomatologicznym oraz wykonaniu badań dodatkowych (najczęściej rtg) powinien doradzić, która z protez byłaby najlepszym rozwiązaniem dla danego pacjenta.
Decyzję o wyborze uzupełnienia należy podjąć indywidualnie na podstawie przedstawionych przez lekarza wad i zalet poszczególnych protez przy uwzględnieniu budżetu finansowego.
Prawidłowo wykonana proteza zębów nie wywołuje bólu i najczęściej jest w pełni akceptowana przez pacjenta. Wadą pozostanie zawsze fakt, iż jest ona uzupełnieniem, który zajmuje więcej miejsca w jamie ustnej niż własne zęby lub proteza osadzona na stałe, a także, że należy ją wyjmować w celu przeprowadzenia zabiegów higienicznych.
Proteza zębów stała
Zdecydowanie wyższy komfort zapewniają protezy osadzone na stałe w jamie ustnej. Protezy te mogą być umieszczone na własnych, oszlifowanych przez dentystę zębach albo na implantach uprzednio umieszczonych w kości. Każdy przypadek powinien być indywidualnie skonsultowany przez stomatologa, a ostateczną decyzję o rodzaju uzupełnienia podejmuje pacjent. Niewątpliwym atutem protez osadzonych na stałe jest fakt, iż zajmują one tyle samo miejsca, co wcześniej usunięte zęby. Dlatego adaptacja do tego rodzaju uzupełnień jest łatwa, a pacjent szybko zaczyna traktować takie uzupełnienie, jak swoje, własne zęby.
Proteza zębów – którą wybrać dla siebie?
Dla większości osób zainteresowanych wykonaniem protezy zębów niezmiernie ważną rolę pełni kryterium cenowe. W niektórych sytuacjach to kluczowa sprawa, która wpływa na ostateczną decyzję. Proteza zębów nie powinna być jednak produktem, na którym należy oszczędzać. Trzeba sobie zdawać sprawę, iż uzupełnienie protetyczne będzie użytkowane codziennie, dlatego będzie miało duży wpływ na jakość naszego życia. Na etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania najważniejszym kryterium powinien być komfort użytkowania. Zdarza się, iż pacjenci rezygnują z protezy stałej z uwagi na jej wyższą cenę. Żałują jednak później swojej decyzji, bowiem przekonują się, że proteza wyjmowana nie zapewnia oczekiwanego komfortu.
Niezmiernie ważne jest, aby proteza została prawidłowo wykonana. Precyzja pracy dentysty gwarantuje pełną satysfakcję podczas wieloletniego użytkowania. Należy jednocześnie zdawać sobie sprawę, że każda z protez nie tylko eliminuje braki w uzębieniu, ale przywraca także równowagę w obrębie całego zgryzu.