Z pewnością każdy z nas potrafi we własny sposób wytłumaczyć, czym jest ząb – potężnie uproszczając, można opisać go jako niewielką kość umiejscowioną w ustach, służącą gryzieniu pokarmów. Jednakże ma on więcej funkcji, niż się z pozoru wydaje! Dlatego też nieco dokładniej wyjaśnimy, czym tak naprawdę jest ludzkie uzębienie i jaką rolę odgrywa dla ludzkiego organizmu. Podstawowa wiedza na temat jego anatomii w wielu sytuacjach zapewni Pacjentom odpowiednie zrozumienie istoty problemów stomatologicznych oraz informacji przekazywanych przez lekarzy.
Spis treści
Na początek proste pytanie: czym jest ząb?
Przeszukując internet, można trafić na mniej lub bardziej rzetelne źródła opisujące definicję zęba. Dane przez nie przekazywane mają różną formę, często niezbyt przystępną dla osoby poszukującej jedynie ogólnej wiedzy, dlatego postaramy się ujednolicić ten ogrom informacji. Ząb jest niczym innym, jak anatomicznym tworem organizmu zbudowanym z kilku rodzajów tkanek. Jak wcześniej zauważyliśmy, uzębienie służy głównie rozdrabnianiu pokarmów oraz stanowi bardzo ważną część układu trawiennego. Naturalnie nie jest to jego jedyne zadanie – zęby podpierają również policzki oraz język, dzięki czemu możliwa jest poprawna artykulacja.
Budowa zęba
Ząb składa się z trzech zasadniczych części, zbudowanych z dobrze ukrwionych i unerwionych tkanek (szkliwa, zębiny, miazgi oraz cementu korzeniowego):
- korona zęba – widoczna część zębów, jest pokryta szkliwem, a jej głębsze tkanki to zębina i wypełniająca wnętrze korony miazga;
- szyjka zęba – stanowi punkt styku pomiędzy koroną zęba i otaczającym korzenie cementem;
- korzeń zębowy – jest solidnie umiejscowiony w zębodole i odpowiada przede wszystkim za stabilizację zęba w dziąsłach. Zależnie od rodzaju, zęby mogą mieć różną liczbę korzeni: siekacze kły oraz przedtrzonowce (poza pierwszymi górnymi) po 1, pierwsze przedtrzonowce i trzonowce żuchwy po 2 korzenie, zaś trzonowce szczęki 3 korzenie. Zaznaczmy, że istnieją wyjątki od reguły, a liczba korzeni bywa często uzależniona od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta.