Codzienna higienizacja uzębienia odgrywa kluczową rolę dla utrzymania jego estetycznego wyglądu oraz dobrego zdrowia jamy ustnej. Aby mogła być przeprowadzana skutecznie i z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa zębów lub otaczających je tkanek, należy zwrócić uwagę na stosowane przy myciu zębów przybory. Skupmy się jednak na tym najbardziej prozaicznym, czyli szczoteczce do zębów. Chociaż jej wybór wydaje się rzeczą banalną, w rzeczywistości sprawa ma się trochę inaczej, a my postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości.
Spis treści
Tradycyjna szczoteczka do zębów – prostota i skuteczność w jednym
Tradycyjne szczoteczki do zębów (manualne) są obecne w większości polskich domów. Chociaż są bardzo prostymi przyrządami, ich dobór nie powinien być powierzany przypadkowi. Szczególną uwagę powinniśmy zwracać na następujące elementy:
• Główka szczoteczki do zębów – wielkość główki szczoteczki do zębów powinna być wybierana według wieku użytkownika. Obecnie na rynku dostępna jest olbrzymia liczba szczoteczek, dzięki czemu Pacjent może swobodnie dopasować egzemplarz do własnych potrzeb;
• włosie szczoteczki do zębów – istnieją 3 rodzaje włosia, w które zaopatrzone są szczoteczki do zębów. Miękkie nie powoduje podrażnień i dedykowane jest dzieciom, osobom borykającym się z nadwrażliwością zębów lub po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej. Średnie włosie to optymalny wybór dla Pacjentów dysponujących zdrowym uzębieniem bądź tych z umiarkowanymi schorzeniami. Szczoteczki o twardym włosiu z kolei sugeruje się Pacjentom o większej tendencji do nawarstwiania się kamienia nazębnego oraz innych osadów (pijącym np. dużo kawy, herbaty czy palącym papierosy);
• giętkość szczoteczki do zębów – warto sprawdzić, czy szczoteczka do zębów wykazuje się odpowiednią giętkością. Jest to o tyle ważne, gdyż egzemplarze o sztywnej budowie wzmagają nacisk na zęby i otaczające je dziąsła, powodując tym samym podrażnienia.
Szczoteczka elektryczna, czyli wyjątkowa dokładność
Pacjenci hołdujący nowoczesnym i komfortowym rozwiązaniom mogą skorzystać ze świetnego rozwiązania, jakim jest szczoteczka elektryczna. Działa ona bardzo prosto – wbudowany w urządzenie silniczek zasilany energią elektryczną wprawia główkę w ruch, przez co wykonuje ona około 4000 obrotów na minutę. Dzięki temu szczotkowanie elektryczną szczoteczką do zębów wykazuje się lepszą skutecznością niż w przypadku zastosowania klasycznych odpowiedników. Niwelowane zostaje również ryzyko podrażnień dziąseł, gdyż ten rodzaj szczoteczek nie wymaga przykładania siły. Wielkość główki powinna być przystosowana do wieku użytkownika, zaś twardość włosia do uwarunkowań zdrowotnych jego jamy ustnej (omówionych przy tradycyjnych szczoteczkach manualnych). Rynek stomatologiczny oferuje bogatą ofertę elektrycznych szczoteczek do zębów, m.in. egzemplarze wyposażone w timer pomagający zachować odpowiedni czas szczotkowania.