Znaj swego wroga – objawy najczęstszych chorób w jamie ustnej
Zmiany chorobowe w jamie ustnej bywają bardzo subtelne, co utrudnia ocenę ich pierwszych symptomów osobom niezwiązanym ze stomatologią. Dlatego też warto znać przynajmniej podstawową systematykę schorzeń dotykających uzębienia lub otaczających je tkanek – dzięki odpowiedniej wiedzy będzie można szybciej wykryć potencjalne problemy oraz dobrać skuteczne leczenie w gabinecie dentystycznym. Postanowiliśmy stworzyć krótką ściągę, która pomoże w porę zareagować i ochronić uśmiech!
Spis treści
Próchnica – najczęstszy problem
Zdecydowanie najczęstszą chorobą dotykającą uzębienia jest próchnica. Wywołują ją groźne drobnoustroje streptococcus mutans, które za miejsce bytowania obrały sobie przede wszystkim kamień nazębny powstający z nieusuwanej płytki bakteryjnej pokrywającej zęby. Próchnica uszkadza szkliwo oraz głębsze tkanki zębów, wywołując uporczywy ból utrudniający jedzenie lub występujący w trakcie leżenia bądź schylania. Ogniska próchnicy można także wykryć wizualnie – tworzą one bowiem pomarańczowe albo brunatne plamy, zależnie od stopnia zaawansowania. Zauważając na swoich zębach wspomniane zmiany, warto jak najprędzej skonsultować się z ekspertem, co ułatwi dalsze leczenie.
Zagrożenie dla dziąseł, czyli choroby przyzębia i paradontoza
Dziąsła stanowią część przyzębia i odgrywają niezwykle ważną rolę, gdyż stabilnie utrzymują zęby na swoim miejscu. Są dobrze ukrwioną tkanką, podatną na działanie kwaśnych substancji wydzielanych przez bakterie jamy ustnej. Przy długotrwałym wystawieniu na działanie toksyn, dziąsła zaczynają ulegać stanowi zapalnemu, co przekłada się na ich zaczerwienienie i obrzęk, a w dalszych etapach rozwoju choroby krwawienie i wystąpienie nadwrażliwości uzębienia. Ostatecznym stadium choroby przyzębia jest paradontoza – obok próchnicy stanowi najczęstszą przyczynę utraty zębów. Leczeniem tego rodzaju problemów zajmuje się periodontologia, stosująca w tym celu specjalne zabiegi chirurgiczne.
Jak rozpoznać wady zgryzu?
Wady zgryzu poważnie destabilizują harmonię jamy ustnej i doprowadzają do przeciążenia określonych partii zębów, a co za tym idzie – ich ścierania, kruszenia lub nawet łamania. Problemy ortodontyczne wpływają także na estetykę uśmiechu, co można dosyć łatwo rozpoznać poprzez niewłaściwy kształt lub pochylenie zębów, a także wysunięcie poza łuk zębowy. Do leczenia ortodontycznego stosuje się specjalne aparaty, które osadza się na uzębieniu. Wywierają one indywidualnie dopasowany nacisk, przez co zęby zaczynają się przesuwać do określonych przez lekarza pozycji, co eliminuje problem (poprawiając również rysy twarzy). Terapia przeważnie trwa około 2 lata, jednakże czas ten jest zależny od uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta.