Czy słyszałeś o efekcie Godona? Dziś opowiemy o tym zjawisku. Dowiesz się, skąd się ono bierze, na czym polega i jakie przynosi skutki dla jamy ustnej.
Spis treści
Na czym polega efekt Godona?
Efekt Godona jest następstwem braku zęba. Często zdarza się, że Pacjenci bagatelizują problem braku zęba, uważając że pojedyncza luka w uzębieniu nie jest dużym uszczerbkiem i nie trzeba jej odbudować. Tymczasem jednak nawet brak jednego zęba niesie ze sobą niekorzystne konsekwencje. I nie chodzi tu o zaburzenie estetyki uśmiechu, lecz wpływ, jaki luka zębowa wywiera na pozostałe zęby.
Otóż, żeby mają naturalną tendencję, by dążyć do stanu, w którym mają kontakt z innymi zębami, mianowicie tymi, które znajdują się po bokach, oraz z przeciwstawnymi zębami, z którymi stykają się – w zależności od łuku zębowego – od góry lub dołu.
Oczywiście w przypadku, gdy dojdzie do utraty któregoś z zębów, ten naturalny stan zostaje zaburzony. Tkanka kostna w miejscu po utraconym zębie przestaje być obciążana podczas żucia, przez co zaczyna ulegać atrofii, czyli stopniowemu zanikowi. Na skutek tego procesu sąsiednie zęby tracą podparcie i zaczynają przechylać się koronami w stronę luki.
Ale efekt Godona widać nie tylko na sąsiednich zębach, ale również na przeciwstawnych. Kiedy ząb z przeciwległego łyku traci kontakt ze swoim odpowiednikiem, zaczyna wysuwać się z kości. Przez to dochodzi do wydłużenia jego korony klinicznej i zaczyna on wystawać poza korony pozostałych zębów.
Jeśli ten proces trwa przez dłuższy czas, jego skutkiem są zaburzenia zwarcia i powstawanie węzłów urazowych, a także występowanie dolegliwości bólowych w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego.
Jakie są skutki efektu Godona?
Ponieważ wysuwanie się zęba z kości to proces stopniowy, na początku może być trudno zorientować się, że coś jest nie w porządku. Jednak już po kilku miesiącach od utraty zęba pewne symptomy stają się na tyle zauważalne, że trudno je dłużej ignorować. W pierwszej kolejności zostaje odsłonięta szyjka zębowa, a później również fragment korzenia. Ta część zęba jest mniej odporna na działanie kwasów produkowanych przez bakterie, a oprócz tego trudniej w tym miejscu utrzymać odpowiednią higienę. W efekcie ząb staje się bardziej narażony na próchnicę.
Ale to jeszcze nie wszystko. Na skutek efektu Godona może dojść do rozwoju stanów zapalnych przyzębia w obszarze poddziąsłowym. Rozwijająca się w wyniku braku zęba paradontoza to już poważna choroba, która prowadzi do rozchwiania zębów, ich przemieszczania się, a ostatecznie niestety również do ich utraty.
Nie można zapominać także o tym, że kiedy na skutek efektu Godona przeciwstawny ząb wysuwa się stopniowo z kości, staje się on słabiej umocowany w szczęce, po pewnym czasie może więc zacząć się ruszać, a w końcu nawet wypaść.
Efekt Godona – jak sobie poradzić?
Aby nie dopuścić do efektu Godona, trzeba przede wszystkim odpowiednio dbać o zęby, tak aby zminimalizować ryzyko utraty zębów. Oczywiście nawet najdalej posunięta troska o uzębienie nie daje stuprocentowej gwarancji, ponieważ do utraty zęba może dojść z przyczyn całkowicie niezależnych, na przykład z powodu nieszczęśliwego wypadku.
Co zatem zrobić, jeżeli mimo starań dojdzie do utraty zęba? W takiej sytuacji, aby powstrzymać efekt Godona, należy dokonać rekonstrukcji protetycznej zęba. Są na to różne sposoby – korony, mosty, protezy i implanty. Pozwalają skutecznie odbudować ząb i zapobiec negatywnym konsekwencjom braku zębowego.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o efekcie Godona i jak można się przed nim uchronić, przyjdź do Centrum Stomatologicznego Dr. Bartosza Jadczyka. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.