Próchnica to dla zębów prawdziwe utrapienie. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czy jest to choroba zakaźna, a także poradzimy, co zrobić, aby się przed nią uchronić.
Spis treści
Skąd się bierze próchnica?
Za powstawanie próchnicy odpowiadają bakterie żyjące w jamie ustnej. Największe ich skupiska znajdują się w kamieniu, który tworzy się z płytki bakteryjnej, odkładającej się na zębach podczas spożywania posiłków. Płytkę tę można wprawdzie łatwo usunąć, jeśli jednak zaniedba się mycia zębów, wystarczy zaledwie kilkanaście godzin, by w wyniku działania zawartych w ślinie składników mineralnych stwardniała, przekształcając się właśnie w kamień nazębny.
Bakterie próchnicotwórcze odżywiają się dostarczanym im wraz z pożywieniem cukrem, a w tym procesie wytwarzają kwaśne substancje uszkadzające powierzchnię zębów. Gdy dojdzie do zniszczenia szkliwa, próchnica przedostaje się do głębiej położonych tkanek zęba, ostatecznie prowadząc do zapalenia miazgi i tkanek okołowierzchołkowych korzenia.
Czy można zarazić się próchnicą?
Pora odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule tego wpisu: czy próchnica jest zaraźliwa? Niestety tak – może ona rozprzestrzeniać się na inne osoby. W jaki sposób do tego dochodzi?
Próchnicą można na przykład zarazić się z powodu używania sztućców, których wcześniej używała osoba z próchnicą, pozostają na nich bowiem płyny ustrojowe zawierające próchnicotwórcze bakterie. Na tej samej zasadzie można się zarazić, korzystając z używanego wcześniej przez kogoś talerza czy szklanki.
Szacuje się, że aż w 80% przypadków to rodzice nieświadomie przekazują próchnicę dzieciom. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy rodzic oblizuje łyżeczkę lub smoczek, które następnie podaje dziecku. Podobna sytuacja zachodzi, gdy próbuje jedzenia, a później tą samą łyżeczką karmi swoją pociechę.
Próchnicą można się zarazić również poprzez pocałunek. Choć może to brzmieć zaskakująco, warto po takim kontakcie umyć zęby lub chociaż przepłukać jamę ustną.
Jak chronić się przed próchnicą?
Zapobieganie próchnicy w dużej mierze powinno polegać na unikaniu sytuacji, w których może dojść do zarażenia. Ale to nie wystarczy. Ważna jest profilaktyka, czyli przede wszystkim dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. To oznacza dokładne i regularne mycie zębów. Najlepiej jest robić to po każdym posiłku, ale jeśli nie masz takiej możliwości, pamiętaj, by robić to co najmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem, zanim udasz się na spoczynek.
Ważny jest dobór odpowiedniej szczoteczki. Nie powinna ona mieć zbyt twardego włosia, bo mogłaby zaszkodzić szkliwu, ale nie powinno ono również być zbyt miękkie.
Szczególną uwagę należy poświęcić przestrzeniom międzyzębowym, ponieważ są one trudniej dostępne, łatwiej więc o gromadzenie się w tych miejscach resztek pożywienia. Jest jednak na to sposób – trzeba pamiętać o regularnym używaniu nici dentystycznej.
Przynajmniej raz na pół roku powinno się też poddać gabinetowej higienizacji. Przeprowadzane podczas tej procedury zabiegi, takiej jak skaling czy piaskowanie, pozwalają pozbyć się z zębów osadów i kamienia (co jest szczególnie ważne, ponieważ nie da się go usunąć samemu w domowych warunkach).
Dowiedz się więcej!
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, jak uchronić się przed próchnicą, odwiedź Centrum Stomatologiczne Dr. Bartosza Jadczyka. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.