Barodontalgia – czyli ból zęba wywoływany nagłymi zmianami ciśnienia
Czasami ból zębów potrafi się pojawić dosłownie znikąd, lecz dla wielu Pacjentów szczególnie zagadkowy jest ten występujący w trakcie podróżowania samolotem, wspinaczek górskich czy urlopów w krajach o odmiennej strefie klimatycznej. Mało kto tak naprawdę zdaje sobie sprawę, że odpowiada za to dolegliwość zwana barodontalgią – przeszywający ból zęba wywoływany zmianą ciśnienia otoczenia. Skąd ona się bierze i jak sobie z nią radzić? Wyjaśnimy to sobie w dalszej części!
Spis treści
Czym tak właściwie jest barodontalgia?
Barodontalgia jest silną nadwrażliwością zębów oraz otaczających je struktur (przede wszystkim dziąseł) wywołaną skokami ciśnienia. Najczęściej dotyka ona Pacjentów przebywających na wyższych wysokościach ponad poziomem morza, czyli terenach górskich lub latających samolotem, może jednak wystąpić także przy zmianie strefy klimatycznej. Z początku lekarze uważali, że dolegliwość pojawia się tylko przy podróżach lotniczych (dlatego jej pierwotną nazwą była aerodontalgia), lecz po dłuższej obserwacji zjawiska zrewidowali swoje poglądy.
Objawy barodontalgii
Jak już wspominaliśmy, barodontalgia objawia się silnym bólem zęba o tępym lub pulsującym charakterze, utrudniającym wykonywanie niektórych czynności. Pacjent może również mieć wrażenie, że wspomniany ból rozchodzi się na otaczające dziąsła. Dotyczy on zazwyczaj zębów, które poddawane były wcześniej pewnym ingerencjom stomatologicznym, np. leczeniu zachowawczemu lub kanałowemu. Kiedy zauważymy u siebie ten uciążliwy problem, najskuteczniejszym wyjściem jest pilna konsultacja z ekspertem.
Dlaczego zmiana ciśnienia wywołuje ból zęba?
Istnieje kilka powodów barodontalgii, przede wszystkim ból zęba związany z dolegliwością jest wywoływany obecnością powietrza wewnątrz korony zęba. Zaznaczmy, że tzw. wolne powietrze nie znajduje się w niej naturalnie, może ono przeniknąć podczas ingerencji w miazgę, niezbędnej przy np. leczeniu kanałowym. Podobnie sprawa ma się ze źle założonymi wypełnieniami – przy nagłym skoku ciśnienia pęcherzyki powietrza przebywające w zębie nie mają jak ujść, a tym samym ciśnienie nie może samodzielnie się wyrównać. Wewnętrzne struktury uzębienia ulegają wówczas nadmiernemu naciskowi, powodując właśnie ból zęba. W niektórych sytuacjach barodontalgia wywołuje także bolesne odczucia w okolicy szczęk i zatok, co często mylnie wskazuje na poważne zapalenie miazgi czy ropnie obecne wokół tkanek okołowierzchołkowych.
Ból zęba powodowany zmianami ciśnienia – co robić?
Barodontalgia i powodowany nią ból zęba pojawia się zazwyczaj w specyficznych momentach – podczas urlopów, wyjazdów służbowych czy aktywności na świeżym powietrzu. Tak naprawdę jedynym skutecznym wyjściem jest natychmiastowe skierowanie swych kroków do gabinetu stomatologicznego, gdzie ekspert dokona koniecznego przeglądu uzębienia i w razie potrzeby dobierze odpowiednią metodę leczenia. Sugerujemy, aby przed każdym dłuższym wyjazdem udać się na wizytę kontrolną, co oszczędzi wielu niepotrzebnych problemów. Oczywiście przypominamy, że spotykać się z dentystą należy przynajmniej raz na 6 miesięcy, co pozwoli mu wcześnie wykryć niepokojące zmiany oraz ułatwić potencjalne leczenie.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli planujesz urlop lub dłuższy wyjazd służbowy, umów się wpierw na wizytę kontrolną w Centrum Stomatologicznym Bartosza Jadczyka! Kontrola uzębienia da naszemu ekspertowi okazję na wczesne lokalizowanie potencjalnych zagrożeń dla uśmiechu i ułatwi ewentualne leczenia, a w wielu przypadkach pozwoli nawet go uniknąć. Pamiętaj, ból zęba może pojawić się całkowicie nieoczekiwanie oraz popsuć wszelkie plany, a konsultacja z profesjonalistą skutecznie Cię przed tym zabezpieczy! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.