Dla jednych marzeń, a dla innych katastrofa. Część modelek wykorzystuje ją jako swój atut, swojego rodzaju znak rozpoznawczy. Niektórzy z kolei za wszelką cenę dążą, aby się jej pozbyć. Diastema, bo o niej właśnie mowa, jest tematem wywołującym skrajne emocje. Jak sobie z nią radzić? I czy konieczne jest jej usuwanie? Na te pytania postaramy się jednoznacznie odpowiedzieć.
Spis treści
Przyczyny powstania diastemy
Istnieje kilka przyczyn powstania diastemy, czyli niewielkiej szpary między górnymi jedynkami. Jedną z nich bywa brak zębów siecznych bocznych, co może spowodować powstanie diastemy. Najczęściej ma to miejsce w wieku około 7 lat. Tak powstała diastema może być usuwana ze względów estetycznych.
Bardzo często przyczyną powstania szczeliny między jedynkami jest przerost wędzidełka wargowego. Można temu zapobiec, wykonując diagnostykę, w trakcie której rozpoznany zostanie problem. Zaleca się wtedy wykonanie bezbolesnego podcięcia wędzidełka w znieczuleniu. Jest to niezwykle skuteczne rozwiązanie, które częstokroć wykonywane jest u najmłodszych Pacjentów. Pamiętać należy jednak, że jeżeli problem związany z wędzidełkiem wargowym nie zostanie wcześnie rozpoznany, może pojawić się diastema.
Do innych przyczyn powstania diastemy należy brak siekaczy lub ich nieprawidłowy rozmiar. Problemem może być również zbyt duża ilość zębów, nagryzanie dolnej wargi albo dysproporcja wielkości zębów do rozmiaru kości szczęki. Wszystko to może spowodować powstanie diastemy. Jeżeli borykasz się z jakimkolwiek z tych problemów, koniecznie skontaktuj się z profesjonalnym gabinetem stomatologicznym.