Dlaczego warto obserwować błonę śluzową jamy ustnej?
W jamie ustnej oprócz zębów znajdują się liczne tkanki miękkie, które także są narażone na stany zapalne, infekcje i choroby. Język, błona śluzowa, podniebienie, dziąsła, wargi czy dno jamy ustnej to miejsca, o które powinniśmy dbać, aby zachować zdrowie całego narządu żucia. Nasz ekspert periodontologii w Szczecinie – dr n. med. Martyną Lipkiewicz opowie o tym, dlaczego jest to tak istotne dla całego organizmu.
Spis treści
Pani Doktor, idąc do dentysty, najczęściej myślimy o leczeniu zębów. Czy to wystarczy, aby zachować doskonałe zdrowie?
Zęby są tylko jednym z elementów złożonego układu, jakim jest nasza jama ustna. Nie tylko one wymagają odpowiedniej higieny czy leczenia. Musimy pamiętać także o tkankach miękkich. W nowoczesnej stomatologii preferujemy holistyczne podejście do leczenia, dlatego każdy Pacjent, wybierając się do renomowanego gabinetu stomatologicznego, może spodziewać się kompleksowego badania całej jamy ustnej, a także może liczyć na porady dotyczące np. higieny języka czy sposobów dbania o dziąsła.
Jak wygląda taka wizyta?
Do stomatologa powinniśmy uczęszczać co pół roku na wizyty kontrolne. Lekarz dokonuje przeglądu jamy ustnej i zwykle pogłębia diagnostykę o wykonanie zdjęć RTG. W czasie przeglądu zwraca uwagę także na stan błony śluzowej, dziąseł i pozostałych tkanek. Często stosuje wtedy kamerę wewnątrzustną. To małe urządzenie, które umieszcza się w ustach Pacjenta, aby pokazać mu na monitorze wygląd jego jamy ustnej w dużym przybliżeniu.
A czy jesteśmy w stanie sami zaobserwować pierwsze objawy chorób? Co powinno nas zaniepokoić?
Specjalista jest w stanie wykryć niebezpieczne zmiany już na bardzo wczesnym etapie, a dzięki temu może odpowiednio zaplanować leczenie. Ale oczywiście powinniśmy także przeprowadzać regularną samokontrolę. Warto cyklicznie podczas mycia zębów przyjrzeć się swoim dziąsłom, językowi, wewnętrznej części policzków. Wszelkiego rodzaju naloty, ranki, nadżerki, przebarwienia czy zaczerwienienia mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie, dlatego warto jak najszybciej skonsultować to z lekarzem.
O jakich chorobach mogą świadczyć takie objawy?
Przyczyny mogą być różne, dlatego najważniejsza jest prawidłowo przeprowadzona diagnostyka. Najczęstszymi chorobami błony śluzowej są: liszaj płaski, pęcherzyca, pemfigoid, rumień wysiękowy wielopostaciowy oraz toczeń rumieniowaty. Jednak zmiany w obrębie śluzówki mogą być także wynikiem chorób ogólnoustrojowych, np. alergii czy chorób układu pokarmowego. W takich sytuacjach bardzo często pojawiają się afty, czyli drobne bolesne nadżerki. Często zdarzają się także stany zapalne oraz bakteryjne infekcje. Stomatolog może zalecić badanie krwi, a także pobrać wycinki zmian do badania histopatologicznego, aby rozpoznać rzeczywistą przyczynę choroby. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wiele poważnych chorób ogólnoustrojowych manifestuje się właśnie w obrębie tych tkanek.