Ząb może nie wydawać się czymś specjalnie skomplikowanym, a jednak jego budowa jest dość złożona. Dziś opowiemy, z jakich części i tkanek składają się Twoje zęby.
Spis treści
Z jakich części zbudowany jest ząb?
Zacznijmy od budowy anatomicznej zęba, czyli omówmy, z jakich części się on składa. Otóż jego części składowe to korona, korzeń oraz szyjka zębowa, która łączy te dwa elementy. Jeśli chodzi o koronę, to jest ona częścią zęba znajdującą się powyżej linii dziąsła. A zatem widoczne części zębów to właśnie korony.
Korzeń dla odmiany tkwi w kości, znajduje się więc poniżej linii dziąsła. Zęby z reguły mają od jednego do dwóch korzeni. Liczba i długość korzeni mają znaczenie dla stabilności zęba. Im więcej korzeni i im są one dłuższe, tym mocniej ząb jest umocowany w zębodole.
Z jakich tkanek zbudowany jest ząb?
Ale nie wystarczy opowiedzieć o budowie anatomicznej, by wyczerpać temat. Równie ważna jest budowa histologiczna, czyli to, z jakich tkanek ząb jest złożony.
Najbardziej zewnętrzną tkanką jest szkliwo. Stanowi ono warstwę powierzchniową zęba o grubości zaledwie 1-2 mm. Jest zbudowane z krystalicznego fosforanu wapnia, znanego szerzej pod nazwą hydroksyapatytu. Co warto wiedzieć o szkliwie? Jest to najtwardsza tkanka w organizmie (twardsza nawet od kości), a jednocześnie najbardziej zmineralizowana. Jej funkcją jest osłanianie pozostałych tkanek. Szkliwo stanowi dla nich swego rodzaju barierę, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi.
Pod szkliwem znajduje się zębina – kolejna z tkanek budujących ząb. Jest to porowata, żółta zmineralizowana tkanka łączna. Podobnie jak szkliwo, ma ona ochraniać ząb, nie jest ona jednak aż tak twarda i łatwiej ulega ubytkom.
Zębinę można podzielić na trzy rodzaje. Zębina pierwotna jest wytwarzana w trakcie rozwoju zęba – proces ten ustaje, gdy wykształci się ostatecznie wierzchołek korzenia. Innym typem jest zębina wtórna wytwarzana z wiekiem już po utworzeniu się korzenia. Jest jeszcze jeden rodzaj – to zębina trzeciorzędowa. Powstaje ona w reakcji na czynniki takie jak ubytki i zużycie zębów.
Następna z tkanek tworzących ząb to miazga. Jest ona umiejscowiona w centralnej części zęba. Miazga jest jedyną żywą tkanką zęba. Pełni funkcje odżywcze, dostarczając potrzebne zębowi do prawidłowego funkcjonowania substancje i tlen. Oprócz tego odpowiada za odczuwanie bodźców oraz produkuje dodatkowe warstwy zębiny w reakcji na określone czynniki.
Ostatnią z głównych tkanek tworzących ząb jest cement – podobna do kości żółta substancja pokrywająca korzeń. Tkanka ta składa się z materiału organicznego (głównie kolagenu) i nieorganicznego (hydroksyapatytu), a także wody. Cement jest odpowiedzialny za stabilne umocowanie zęba w zębodole. Dzięki niemu więzadła przyzębia są przyczepione do zęba.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widać, nie tylko dla płuc papierosy stanowią zagrożenie. Jeśli więc możesz, najlepiej rzuć palenie. Zerwanie z nałogiem niewątpliwie wymaga silnej woli, ale to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia. Jeśli natomiast papierosy poczyniły już pewne szkody w Twoim uzębieniu i jamie ustnej, zaradzimy im w naszym gabinecie. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.