Nadwrażliwość zębów – czym jest? Przyczyny, leczenie
Nadwrażliwość zębów to dolegliwość, z którą zmaga się wielu z nas. Objawia się ona zwykle bólem podczas spożywania gorących lub zimnych pokarmów oraz mycia zębów. Potrafi bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego warto z tym problemem udać się do dentysty. Tym bardziej, że może być ona symptomem poważnych problemów stomatologicznych.
Spis treści
Przyczyny nadwrażliwości zębów
Wśród głównych przyczyn nadwrażliwości zębów możemy wymienić nadmierne ścieranie szkliwa. Jest ono często efektem nieprawidłowego szczotkowania zębów (i zbyt silnego nacisku na zęby). Co więcej, przyczynia się do niego także wykorzystywanie zbyt twardych szczoteczek do zębów oraz niektórych past wybielających.
Nadwrażliwość zębów może być również rezultatem bruksizmu, a więc zgrzytania zębami. Czasem do omawianego problemu dochodzi w wyniku odsłonięcia zębiny lub korzeni zębowych, na skutek urazów, paradontozy, próchnicy bądź różnych zabiegów stomatologicznych (takich jak np. wybielanie zębów czy usuwanie kamienia).
Do nadwrażliwości zębów mogą też przyczynić się takie czynniki, jak: wady zgryzu, określona budowa zęba, podatność na powstawanie ubytków przyszyjkowych, a także choroby układu pokarmowego. Niekiedy doprowadza do niej również zapalenie dziąseł oraz nieodpowiednia, bogata w węglowodany dieta.
Leczenie nadwrażliwości zębów
Leczenie nadwrażliwości zębów związane jest bezpośrednio z przyczyną, która je spowodowała. Czasem wystarczy zwykła zmiana w sposobie ich mycia: należy robić to delikatnie, ruchem wymiatającym. Ważne jest również stosowanie miękkiej szczoteczki. Oczywiście należy też czyścić zęby przynajmniej 2 razy dziennie, najlepiej z wykorzystaniem pasty do wrażliwych zębów. Jednocześnie niewskazane jest mycie od razu po spożyciu cytrusów, a także wypiciu soków owocowych lub napojów gazowanych – należy w takich sytuacjach odczekać przynajmniej godzinę.
Warto też pomyśleć o nici dentystycznej, która pozwala dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni. Przyda się również stosować płyn do płukania jamy ustnej (przeznaczony do wrażliwych zębów), chroniący dodatkowo szyjki zębowe.
Jeżeli się okaże, że wyżej opisane metody nie pomogą, warto udać się do stomatologa. Może on zalecić np. stosowanie lakieru fluorkowego, który minimalizuje nadwrażliwość oraz tworzy powłokę, która zabezpiecza zęby przed wpływami termicznymi oraz mechanicznymi.
Czasem dentyści proponują też lakierowanie zębów specjalnym środkiem z fluorem – zabieg ten przynosi niemal natychmiastową ulgę. Niekiedy wykorzystuje się również „płynne szkliwo”, czyli substancję, która minimalizuje działanie kwasów i sprawia, że remineralizacja szkliwa zachodzi o wiele szybciej.
Co możesz teraz zrobić?
Zmagasz się z nadwrażliwością zębów? Dotkliwy ból przeszkadza Ci w jedzeniu i piciu? Nie możesz sobie poradzić z tym problemem samodzielnie? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o nadwrażliwości i jak sobie z nią radzić, zapraszamy do Centrum Stomatologicznego Dr. Bartosza Jadczyka. Tutaj chętnie odpowiemy na nurtujące Cię pytania. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.