Specyficzne przerwy pomiędzy górnymi siekaczami znane jako diastemy są obecnie przedmiotem wielu sporów. Niektórzy uważają je za atut i czynią z nich swego rodzaju znak rozpoznawczy (szczególnie sławni aktorzy lub piosenkarze), dla innych zaś są one estetycznym mankamentem uśmiechu, który należy usunąć. Co należy wiedzieć o diastemach i skąd się one biorą? Postaramy się uchylić rąbka tajemnicy.
Spis treści
Z jakich przyczyn powstaje diastema?
Jak wspominaliśmy, diastema to charakterystyczna przerwa pomiędzy górnymi jedynkami. Istnieje kilka powodów jej powstawania, a jednym z częściej występujących jest brak zębów w odcinkach bocznych, który powoduje przemieszczanie się pozostałego uzębienia w kierunku ubytku (efekt Godona).
Równie częstą przyczyną pojawienia się diastemy jest przerost wędzidełka, czyli fałdu błony śluzowej łączącego wargę z dziąsłami. Stopniowo doprowadzi on do powstania „szpary”, jednakże wczesne wykrycie problemu skutecznie temu zapobiegnie. Wystarczy przeprowadzić odpowiednią diagnostykę oraz bezpieczny zabieg podcięcia wędzidełka, wykonywany przy użyciu nowoczesnego znieczulenia komputerowego. Zazwyczaj stosuje się go w przypadku najmłodszych Pacjentów, gdyż to właśnie oni najczęściej borykają się z opisaną dolegliwością.
Brak siekaczy lub ich niewłaściwa wielkość również stanowi przyczynę występowania diastemy, podobnie jest ze zbyt dużą lub zbyt małą ilością zębów w łuku. Zaburzenia rozmiaru zębów w stosunku do tkanek kostnych szczęki oraz nagryzanie dolnej wargi także mogą prowadzić do powstania przerwy, dlatego też widząc u siebie wspomniane kłopoty, należy szybko skonsultować się ze stomatologiem.
Klasyczny dylemat – czy należy usunąć diastemę?
Zauważmy, że obecność diastemy jest w wielu przypadkach jedynie estetyczną niedoskonałością uśmiechu i nie stanowi zagrożenia dla jego zdrowia. Oczywiście jej usunięcie zależy wówczas od chęci Pacjenta, lecz pamiętajmy, iż należy wówczas stale kontrolować przerwę poprzez regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.
Bywają sytuacje, że diastema powstaje w efekcie wad zgryzu, co tworzy konieczność przeprowadzenia kompleksowej terapii przywracającej uzębieniu właściwe ustawienie. Do leczenia wykorzystuje się specjalne aparaty ortodontyczne wywierające na zęby umiarkowany nacisk i powodujące ich powolne przemieszczanie do wcześniej ustalonej pozycji. Chociaż proces jest rozciągnięty w czasie, przyniesie Pacjentowi wiele korzyści – proste zęby przywrócą mu komfort psychiczny, a zdrowy zgryz wyeliminuje wiele nieprzyjemnych dolegliwości, np. nadmierne ścieranie zębów czy problemy z utrzymaniem higieny jamy ustnej.