Chociaż leczenie implantologiczne ze względu na swoją skuteczność zyskuje coraz większą popularność, to pewne techniczne szczegóły wciąż mogą dla niektórych Pacjentów być dosyć niejasne. Nic dziwnego, w końcu każdy rodzaj terapii stomatologicznej jest skomplikowanym procesem, wymagającym dużej wiedzy i doświadczenia. Dlatego też przeprowadziliśmy krótki wywiad z naszym ekspertem i właścicielem kliniki, lek. stom. Bartoszem Jadczykiem. Odpowie on na najczęstsze pytania dotyczące wszczepienia implantów oraz zaprezentuje jego korzyści z własnego punktu widzenia.
Spis treści
Panie Doktorze, może najpierw zacznijmy od fundamentalnego pytania: czym właściwie są implanty zębowe?
Myślę, że najlepszym wyjaśnieniem i zobrazowaniem kwestii implantów będzie porównanie ich do drobnych „śrubek”. Wszczepia się je w miejsca pozostawione przez utracone korzenie naturalnego zęba, aby przejęły ich funkcje oraz stanowiły podstawę, na której osadzi się odpowiednią odbudowę protetyczną. Zazwyczaj implanty są wytwarzane z czystego tytanu, jednakże spotyka się także odmiany wykonane ze stopu tytanowo-cyrkonowego lub samego cyrkonu.
Czy implanty w jakiś sposób wpływają na zdrowie jamy ustnej?
Oczywiście, w dodatku całkowicie pozytywnie! Zawdzięczają to bowiem wykonaniu ze wspomnianych wcześniej materiałów – ponieważ są one biokompatybilne, organizm traktuje implanty jak własną część oraz nie uruchamia swoich reakcji obronnych. Dzięki temu występuje zjawisko osseointegracji, polegające na scalaniu „śrubki” z otaczającymi tkankami kostnymi. Zapewniają one sobie tym samym właściwe obciążenie, zatrzymując własny zanik i zapobiegając powstawaniu postarzających zmarszczek lub tzw. starczego profilu twarzy.
Czasami słyszy się, że istnieją pewne przeciwwskazania do wszczepienia implantów, może Pan nieco rozwinąć ten temat?
Rzeczywiście, istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia implantacji, jednakże są on na tyle nieliczne, że z reguły nie stanowią większego problemu. Przede wszystkim implantów nie można wszczepić osobie, która dysponuje zbyt małą ilością tkanek kostnych w jamie ustnej. W takiej sytuacji przeprowadza się specjalne zabiegi chirurgiczne pokroju sterowanej regeneracji kości czy podniesienia dna zatoki szczękowej. Ich zadaniem jest stworzenie odpowiedniego „podłoża” dla implantacji. Młody wiek Pacjenta również utrudnia sprawę, gdyż w przypadku dzieci czy młodzieży kościec ulega ciągłemu rozwojowi, co mogłoby wpłynąć na efekty leczenia. Wówczas decyzja o przeprowadzeniu zabiegu należy do stomatologa, chociaż nie oznacza to, że odstąpi on od jego wykonania. Często wspomagamy się w tym przypadku zdjęciem rentgenowskim śródręcza, aby określić przyrost kości. Oprócz tego przeciwwskazaniem jest nieunormowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nowotworowe czy zakażenie wirusem HIV.
Pacjenci nieraz zastanawiają się, jak długo można użytkować rekonstrukcje protetyczne mocowane na implantach. Jak Pan to widzi?
Wszelkie odbudowy protetyczne oparte na implantach można użytkować przez wiele lat, jednakże wymaga to spełnienia pewnych warunków. Przede wszystkim należy konsekwentnie stosować się do zaleceń stomatologa po przeprowadzonym zabiegu implantacji i zamocowaniu danej rekonstrukcji. Drugim warunkiem jest dokładne utrzymanie higieny jamy ustnej, co pozwoli na utrzymanie pracy w dobrym stanie oraz zabezpieczy ją przed szkodliwym działaniem kamienia nazębnego lub innych groźnych osadów. Trzecim warunkiem są regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, gdzie ekspert będzie mógł przeprowadzić przegląd jamy ustnej, a także wykryć w porę wszelkie niepokojące zmiany. Niebagatelne znaczenie mają również materiały użyte do produkcji rekonstrukcji – przeważnie wytwarza się je z wytrzymałej ceramiki bądź cyrkonu, odznaczających się wyjątkową odpornością na czynniki zewnętrzne.