Każdy posiada swoje nawyki i przyzwyczajenia. Niekiedy wykonywane mechanicznie, wręcz bezwiednie, a innym razem wypracowane długotrwałym “treningiem”. Można je podzielić na pozytywne, takie jak szczotkowanie zębów po każdym posiłku oraz negatywne, które szkodzą zdrowiu jamy ustnej. O jakich konkretnie mowa?
Spis treści
Niewłaściwa higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej to zdrowy nawyk, który wypracowujemy już od najmłodszych lat. Dzieci, u których pojawiły się zęby mleczne uczą jak odpowiednio o nie dbać. W wielu przedszkolach, szkołach, a także gabinetach stomatologicznych prowadzone są specjalne zajęcia dla najmłodszych poświęcone właśnie tej czynności. Okazuje się bowiem, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak w prawidłowy sposób należy czyścić zęby. Nadmierne dociskanie szczoteczki, używanie zbyt twardego włosia oraz nieodpowiedniej pasty do zębów może wyrządzić wiele szkód, takich jak nadmierne ścieranie zębów i podrażnienia dziąseł. Warto pamiętać, że szczotkowanie zębów powinno być wykonane delikatnymi, okrężnymi oraz wymiatającymi ruchami. Nie tylko powierzchnie zębów wymagają czyszczenia, lecz także język i przestrzenie międzyzębowe. Są to miejsca zasiedlane przez szkodliwe bakterie odpowiedzialne za próchnicę i choroby jamy ustnej. Używanie nici dentystycznej lub irygatora do czyszczenia przestrzeni między zębami pozwala precyzyjnie usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmowe. Częstym błędem popełnianym przez pacjentów jest także niewymienianie szczoteczki do zębów. Ta, po prostu z czasem się zużywa i deformuje, a także jest siedliskiem bakterii i grzybów wywołujących stany zapalne. Z tego powodu zaleca się wymianę szczoteczki do zębów przynajmniej co 2-3 miesiące.
Gryzienie przedmiotów
Zdarza się, że gryzienie przedmiotów, takich jak ołówek, czy końcówka okularów to sposób na rozładowanie emocji lub pomoc w skupieniu się. Tak czy inaczej, nie jest do zdrowy dla zębów nawyk, jeśli zdarza się zbyt często. Regularne nagryzanie twardych przedmiotów może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, a nawet złamania zęba. Problem dotyczy także obgryzania paznokci lub skórek. Dodatkowo, stymulowane w ten sposób zęby mogą zacząć się chwiać i wykrzywiać. Rezultatem takich zachowań są zaburzenia funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego oraz wady zgryzu. Ponadto, wkładanie różnych przedmiotów do ust oraz palców jest niehigieniczne.
Złe nawyki żywieniowe
Słodycze, to grupa produktów spożywczych, które niekorzystnie wpływają na zdrowie zębów. Zawarty w nich cukier jest pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Produkty, które zawierają kwasy i sztuczne barwniki, takie jak napoje gazowane, zaburzają pH jamy ustnej i prowadzą do erozji szkliwa. Dla jego ochrony zaleca się, aby nie myć zębów bezpośrednio po zjedzeniu kwaśnych owoców lub wypiciu wody z cytryną, lecz przepłukać je wodą.
Palenie papierosów
Żółte przebarwienia i nieprzyjemny zapach z ust to tylko jedne z problemów, z jakimi zmagają się osoby palące papierosy. Nałóg ten zwiększa ryzyko pojawienia się paradontozy, a także innych chorób jamy ustnej, w tym nowotworowych. Jaka jest rada dla palaczy? Rzucić palenie, bądź maksymalnie je ograniczyć, przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, co szkodzi Twoim zębom, odwiedź Centrum Stomatologiczne Dr. Bartosza Jadczyka. Na wizytę możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz.