W przypadku pojawienia się braków zębowych zaleca się przeprowadzenie leczenia implantologicznego. Dlaczego? To właśnie ta metoda pozwala uzyskać naturalne efekty i przywrócić pełną funkcjonalność w jamie ustnej. Okazuje się jednak, że nie zawsze można zdecydować się na wszczepienie implantów. W takich przypadkach z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej. Uzyskane efekty po przeprowadzeniu kompleksowego leczenia w naszej klinice pozwolą Ci znowu cieszyć się pełnią życia!
Spis treści
Niedostateczna ilość tkanki kostnej
Jednym z częstszych problemów, jakie pojawiają się przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego, są znaczne ubytki kości. Niemożliwe jest wtedy przeprowadzenie zabiegu wszczepienia implantu, ponieważ nie będzie on odpowiednio ustabilizowany. Warto jednak na początku zastanowić się, dlaczego w ogóle dochodzi do procesu zaniku kości. Zęby w jamie ustnej pełnią wiele różnych funkcji, dzięki którym możemy cieszyć się pełnią życia. Jedną z nich jest odpowiednie obciążenie kości, co tym samym zapobiega jej zanikowi. Niestety, pojawienie się luk w uzębieniu zaburza tę naturalną sytuację. Utrata nawet pojedynczego zęba prowadzi do postępującego zaniku kości, który może zostać zahamowany po wszczepieniu implantu w miejsce korzenia.
Na szczęście współcześnie można niezwykle skutecznie i w pełni bezpiecznie zrekonstruować tkankę kostną. W naszej klinice w takiej sytuacji przeprowadzamy zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, która może zostać wykonana metodą otwartą lub zamkniętą. W pierwszym rozwiązaniu konieczne jest dotarcie do zatoki szczękowej poprzez stworzenie małego otworu w taki sposób, aby nie uszkodzić błony śluzowej – jest to ważne, ponieważ to właśnie od tego w dużej mierze zależy skuteczność leczenia implantologicznego w przyszłości. Następnie za pomocą specjalnych narzędzi delikatnie podnosi się dno zatoki szczękowej. Tak powstała przestrzeń wypełniana jest biokompatybilnym materiałem, który jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Ostatnim etapem jest zamknięcie pola zabiegowego. Co ważne, cały proces jest całkowicie bezbolesny, ponieważ w trakcie całego leczenia wykorzystujemy komputerowe znieczulenie. Zapewnia ono wysoki komfort podczas zabiegów, o czym przekonały się już tysiące Pacjentów w naszej klinice stomatologicznej.
Drugim sposobem jest przeprowadzenie zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą. Na początku tworzy się otwór w miejsce, gdzie będzie znajdował się implant. Kolejnym krokiem jest zastosowanie specjalnych narzędzi do tego, aby podnieść dno zatoki szczękowej. Powstaje w ten sposób około 3 milimetrowa przestrzeń, która jest wypełniana biokompatybilnym materiałem. W ten sposób można skutecznie zrekonstruować kość, dzięki czemu możliwe jest ostateczne przeprowadzenie leczenia implantologicznego.
W niektórych przypadkach zamiast podniesienia dna zatoki szczękowej, przeprowadza się zabieg sterowanej regeneracji kości. W tym przypadku również wykorzystuje się biokompatybilny materiał do zrekonstruowania utraconej tkanki kostnej. Stosowana jest wtedy specjalna membrana kolagenowa. To właśnie ona chroni rekonstruowaną kość przed wrastaniem nabłonka, przez co możliwe jest uzyskanie pożądanych efektów. Leczenie to jest w pełni bezpieczne i całkowicie bezbolesne, w czym ogromna zasługa komputerowego znieczulenia!