Kto nie może skorzystać z zabiegu wybielania zębów?
Zabieg wybielania zębów nie jest przeznaczony dla każdego. Wymienia się przeciwwskazania ogólne i miejscowe do wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym.
Kuracji wybielającej nie mogą być poddane kobiety ciężarne i karmiące oraz dzieci do 16 roku życia. Wybielać zębów nie należy u chorych na epilepsję, chorobę Parkinsona oraz u osób psychicznie chorych.
Z zabiegu nie skorzystają także osoby, które noszą aparat ortodontyczny założony na stałe. Nie należy wybielać zębów zaraz po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, u osób ze zdiagnozowanym zapaleniem dziąseł i przyzębia, z intensywną nadwrażliwością zębiny. Próchnica powinna być wyleczona w pierwszej kolejności, a nieszczelne wypełnienia wymienione na nowe.
Od czego zacząć przed przystąpieniem do wybielania zębów?
Pacjent powinien umówić się na wizytę do dentysty. Stomatolog zbada dziąsła i przyzębie oraz sprawdzi stan uzębienia. W razie konieczności dentysta wykona skaling i piaskowanie oraz wyleczy próchnicę. W razie stwierdzenia nadwrażliwości zębiny zleci kurację przygotowującą zęby do zabiegu.
Czy profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie jest bolesne?
Wiele osób obawia się, że wybielanie będzie bolesne, lęk ten jest jednak nieuzasadniony. Oczywiście wiele zależy od indywidualnego poziomu bólu, który jest inny u każdego pacjenta. Pacjenci z niskim poziomem bólu powinni być znieczuleni miejscowo przed wybielaniem. U wszystkich innych osób mogą wystąpić dolegliwości podczas zabiegu, ale z reguły są na tyle niewielkie, że nie jest konieczne podanie znieczulenia. W dniu zabiegu może wystąpić nadwrażliwość, która zwykle mija następnego dnia.
Wybielanie zęba martwego?
Zęby po leczeniu kanałowym często zmieniają kolor na ciemniejszy przez co wydają się mniej estetyczne. Stomatolog może wybielić pojedynczy ząb specjalnym preparatem. Materiał wybielający zostaje umieszczony w środku zęba i zabezpieczony szczelnym opatrunkiem na okres kilku dni. Procedurę w razie konieczności należy powtórzyć. Po zakończeniu wybielania ząb zostaje ponownie wypełniony plombą.