Proteza akrylowa całkowita
Proteza akrylowa całkowita stosowana jest wówczas, gdy pacjent stracił wszystkie zęby szczęki górnej lub dolnej. W celu wykonania protezy należy zgłosić się do gabinetu dentystycznego. Lekarz musi pobrać wyciski, ustalić zwarcie, przymierzyć próbną protezę w wosku i na końcu leczenia wydać gotową protezę. Po każdej wizycie w gabinecie praca wysyłana jest do pracowni technicznej w celu wykonania czynności laboratoryjnych. Standardowy czas leczenia wynosi z reguły około 5-7 dni roboczych.
Proteza akrylowa całkowita – wady i zalety
Proteza całkowita ma za zadanie przywrócić czynność żucia, poprawić estetykę i wymowę. Rola ta zostanie spełniona, jeśli proteza będzie stabilna na podłożu i będzie miała optymalną retencję. W tym celu musi zostać przede wszystkim prawidłowo wykonana. Wiele również zależy od warunków anatomicznych w jamie ustnej, które w każdym przypadku są inne. Dobre warunki spowodują, iż proteza będzie spełniać oczekiwania pacjenta, niekorzystne warunki będą utrudniały jej prawidłowe funkcjonowanie. W pierwszym okresie po wykonaniu protezy pacjenci muszą nauczyć się z nimi funkcjonować, co niekiedy nie jest łatwe. Proteza całkowita wywoływać może takie objawy jak: wzmożone wydzielanie śliny, brak miejsca dla języka, przygryzanie warg i policzków, trudności w wymowie. Powinny one szybko ustąpić, choć u niektórych pacjentów adaptacja jest długotrwała i utrudniona. Pacjenci powinni otrzymać wyczerpujące informacje na temat mechanizmu działania protez, aby zachowali cierpliwość i nie zniechęcali się do ich użytkowania.
Proteza górna bez podniebienia
Dla wielu pacjentów największym problemem może okazać się brak optymalnej retencji i stabilności protezy. Zawsze mogą wspomagać się klejem, który można zakupić w aptece. Jeżeli użytkowanie protezy całkowitej jest nadal uciążliwe, warto przeanalizować wykonanie implantów i nowego uzupełnienia. Już przy zastosowaniu dwóch implantów zdecydowanie wzrasta stabilizacja, a komfort użytkowania protezy jest bez porównania większy. Przy optymalnie rozmieszczonych czterech implantach w szczęce można ograniczyć akrylową płytę podniebienną, a nawet wykonać protezę bez podniebienia. Zdecydowanie poprawi to czucie smaku. Przy zastosowaniu sześciu lub ośmiu implantów można wykonać most protetyczny osadzony na stałe.
Proteza akrylowa częściowa
Proteza akrylowa częściowa wykonywana jest w sytuacji częściowych braków w uzębieniu. U pacjenta, który zgłasza się do gabinetu dentystycznego w celu jej wykonania, należy wykonać najczęściej te same procedury, jak w przypadku protezy całkowitej. Jeżeli istnieją ku temu warunki, dopuszczalne jest pominięcie któregoś z etapów. W tym przypadku czas wykonania uzupełnienia może ulec skróceniu. Wskazania do wykonania protezy akrylowej częściowej są mocno ograniczone, powinno się je wykonywać w następujących sytuacjach:
- rozległe braki zębowe, które uniemożliwiają wykonanie protezy stałej lub wyjmowanej szkieletowej,
- protezy natychmiastowe wykonywane natychmiast po usunięciu zębów,
- protezy tymczasowe jako okresowe utrzymanie położenia żuchwy w prawidłowym zgryzie konstrukcyjnym
- protezy tymczasowe jako adaptacja do protez całkowitych,
- względy finansowe.
Ze względu na powyższe ograniczenia protezy akrylowe częściowe powinno traktować się z reguły jako protezy czasowe przed wykonaniem uzupełnień użytkowanych docelowo: protez szkieletowych, protez opartych na elementach precyzyjnych czy protez osadzonych na stałe.
Proteza akrylowa częściowa – jej wady i zalety
Istotną zaletą jest cena, która jest o wiele bardziej atrakcyjna niż w przypadku protez stałych lub protez zatrzaskowych. Należy sobie zdawać sprawę, że proteza akrylowa częściowa nie spełnia większości wymogów stawianych uzupełnieniom protetycznym. Podstawową wadą jest bezpośredni sposób przenoszenia sił poprzez błonę śluzową na kość. Zbyt długie użytkowanie takiej protezy skutkować będzie osiadaniem na podłożu, co doprowadzi do stanów zapalnych w przyzębiu pozostałych zębów oraz zaniku wyrostka zębodołowego. W konsekwencji może dojść do utraty stabilności zębów pacjenta a także pogorszenia ogólnych warunków protetycznych.
Ceny protez akrylowych
Ceny protez akrylowych są zróżnicowane. Pacjent może zgłosić się do gabinetu, który ma podpisaną umowę z NFZ i otrzymać bezpłatnie protezę akrylową raz na pięć lat w ramach refundacji przez Narodowy Fundusz. W gabinetach prywatnych protezy dostępne są w zróżnicowanych cenach. Najprostsza proteza akrylowa odtwarzająca jeden – dwa zęby to wydatek rzędu około 500 – 600 złotych, ale za protezę całkowitą wzmacnianą włóknem szklanym trzeba liczyć nawet około 2000 pln. O wiele większym wydatkiem będzie proteza zatrzaskowa lub teleskopowa czy osadzona na implantach.