Proteza zębów to rekonstrukcja całego uzębienia lub jego części, która ma za zadanie przywrócić funkcjonalność narządu żucia i estetykę uśmiechu. Jeszcze do niedawna wybór rozwiązań protetycznych był dość ograniczony. Jednak w ostatnich latach protetyka bardzo intensywnie się rozwinęła i obecnie mamy dostęp do różnorodnych metod leczenia. Dowiedz się, jakie możliwości daje Ci nowoczesna stomatologia i w jakich sytuacjach warto zdecydować się na poszczególne rozwiązania. Pamiętaj, że dobór odpowiedniej metody leczenia protetycznego zależy od wielu czynników, m.in. warunków anatomicznych, ilości zachowanych zębów własnych, indywidualnych oczekiwań i preferencji czy możliwości finansowych.
Spis treści
Tradycyjne protezy akrylowe – podstawowe rozwiązanie
Proteza akrylowa do niedawna była najczęściej stosowanym uzupełnieniem protetycznym w przypadku bezzębia. Jest to najbardziej ekonomiczna opcja leczenia. Tego typu proteza utrzymuje się na swoim miejscu dzięki warstwie śliny pomiędzy swoją powierzchnią a błoną śluzową jamy ustnej. Jej stabilizacja z czasem może się jednak pogarszać ze względu na stopniowy zanik kości. Jest to proces, który rozpoczyna się po utracie zęba, gdy kość traci swoje naturalne obciążenie. W związku z tym protezy akrylowe należy cyklicznie wymieniać na nowe co ok. 5 lat.
Protezy z zewnętrznymi elementami retencyjnymi
Jeśli Pacjent posiada przynajmniej kilka własnych zębów, można zastosować u niego protezę ruchomą, wyposażoną w specjalne elementy retencyjne, służące do zamocowania pracy na pozostałych w jamie ustnej zębach. Zaczepy lub metalowe szkielety opierają się o zęby stałe, stabilizując zamocowaną pracę i dają satysfakcjonujące rezultaty. Są bardziej funkcjonalne i komfortowe niż protezy akrylowe, jednak posiadają metalowe elementy, które mogą być widoczne w jamie ustnej.
Proteza teleskopowa oparta na własnych zębach
Optymalnym rozwiązaniem dla Pacjentów, którzy zachowali kilka własnych zębów jest zastosowanie protezy teleskopowej, której działanie opiera się na systemie podwójnych koron. Na przygotowane zęby filarowe zostaje nałożona proteza, która zapewnia optymalną stabilizację. Proteza dobrze utrzymuje się na swoim miejscu, a w razie potrzeby w każdej chwili można ją łatwo wyjąć z ust. Takie zamocowanie protezy jest również wysoce estetyczne, ponieważ wszystkie elementy mocujące są niewidoczne.