Na pewno dużo słyszałeś o negatywnym wpływie cukru na stan zdrowia uzębienia. Ale czy słyszałeś, że spożywanie alkoholu może również destrukcyjnie oddziaływać na Twoje zęby? Przyjrzyjmy się dokładnie, dlaczego ta popularna używka ma tak negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i jak sobie radzić z tymi skutkami.
Spis treści
Powszechny wróg!
Niektóre alkohole, takie jak cydry, likiery czy miody pitne, zawierają w sobie duże ilości cukru. Jak zapewne dobrze wiesz, jest to główna przyczyna powstawania i rozwoju próchnicy. Dlatego po spożyciu alkoholu nigdy nie należy zapominać o podstawowych zabiegach higienizacyjnych. Pamiętaj jednak, że szczotkowanie powinno odbyć się dopiero 30 minut po zakończeniu jedzenia lub picia. Dzięki temu masz pewność, że w żaden sposób nie uszkodzisz tkanek zęba.
Groźny kwas
W alkoholu zawarte są bardzo duże ilości kwasów, które sprawiają, że pH w jamie ustnej zmienia się na kwaśne. W ten sposób powstaje idealne środowisko do rozwoju bakterii, co może w konsekwencji doprowadzić do zmian chorobowych uzębienia. Ponadto zawarty w alkoholach kwas powoduje erozję szkliwa. Skutkiem tego negatywnego działania jest odczuwana nadwrażliwość na temperaturę. Warto również podkreślić, że kwasy zawarte w alkoholu powodują demineralizację, co oznacza, że z organizmu wypłukiwany są minerały, między innymi wapń oraz magnez. Ma to oczywiście negatywny wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby podczas picia alkoholu spożywać pokarmy bogate w wapń i magnez.