Jama ustna, jak każdy skomplikowany układ ludzkiego organizmu, jest ściśle powiązana z jego pozostałymi elementami. Dlatego wszelkie zachodzące w ciele zmiany w większym lub mniejszym stopniu odbijają się na uzębieniu oraz otaczających je tkankach. Jest to szczególnie widoczne w przypadku gospodarki hormonalnej kobiet – odmienne stany w postaci miesiączki czy ciąży potrafią zaburzyć dobrą kondycję ich uśmiechu. Jakie są tego rezultaty? Postaramy się przybliżyć nieco ten temat.
Spis treści
Radosny czas dojrzewania
Okres dojrzewania jest jednym z najbardziej beztroskich w życiu człowieka, jednakże gospodarka hormonalna przeżywa wtedy prawdziwą zawieruchę. Tyczy się ona zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednakże ta druga grupa jest szczególnie podatna na problemy jamy ustnej pojawiające się w tym czasie. Produkcja estrogenu oraz progesteronu znacznie wzrasta, co z kolei przekłada się intensywniejszą pracę krwiobiegu w okolicy dziąseł. Sprawia to, że są one wrażliwsze na działanie nawarstwiającego się kamienia nazębnego oraz ulegają zaczerwienieniom lub obrzękom. W obliczu takiego kłopotu należy zastosować odmienne metody higienizacji zębów, rekomendowane jest wykorzystanie szczoteczek o miękkim włosiu, irygatorów zamiast nici dentystycznej czy użycie pasty do zębów zawierającej enoxonol albo ksylitol.
Kłopotliwe miesiączkowanie
Czas menstruacji jest dla kobiety wyjątkowym okresem, powodującym nieraz pewien dyskomfort. Jak się okazuje, związane z nim zaburzenia wydzielania hormonów nie pozostają bez wpływu na kondycji jamy ustnej. Podwyższony poziom progesteronu odpowiedzialny jest nieraz za obrzęki dziąseł czy ślinianek, a nawet pojawiające się owrzodzenie, często zauważyć można również krwawienia dziąseł. Organizm jest doskonale przygotowany na tego typu naturalne dysfunkcje, a wymienione zjawiska mijają z reguły do kilku dni po zakończeniu miesiączki. Gdyby jednak tak się nie stało konieczna jest niezwłoczna konsultacja ze stomatologiem, który określi źródło problemu i wdroży ewentualne leczenie.
Środki antykoncepcyjne
Jak można wywnioskować z poprzednich przykładów, progesteron potrafi nieźle namieszać w naturalnej harmonii organizmu. Wiele leków antykoncepcyjnych bazuje na jego działaniu oraz zwiększa poziom tego hormonu we krwi. Jego nadmiar może powodować zwiększoną wrażliwość tkanek miękkich jamy ustnej na kwasy wydzielane przez bakterie obecne w kamieniu nazębnym. Wynikiem tego mogą być stany zapalne dziąseł, jednak istnieje skuteczna metoda walki z tą nieprzyjemną dolegliwością. Przede wszystkim powinno się przeprowadzić gabinetową higienizację jamy ustnej, która pozwoli usunąć wspomniany kamień nazębny oraz inne groźne osady. Warto również stosować płyny do płukania ust, jednak należy zwrócić uwagę na ich skład – ważne, aby nie zawierały alkoholu.
Szczęśliwy czas w życiu każdej kobiety, czyli ciąża
Za wszelkie zmiany dotykające jamę ustną podczas ciąży można obarczyć dobrze znany nam hormon – progesteron. W trakcie błogosławionego stanu znacznie zwiększa się jego produkcja, co przekłada się na zdrowie uśmiechu. Najczęstszymi objawami nadmiaru progesteronu są obrzęk, zaczerwienienie i większa wrażliwość dziąseł na dotyk. Możemy również mieć do czynienia z opuchlizną brodawek międzyzębowych krwawiących już przy niewielkim nacisku. Ostatecznym rezultatem jest przerost brzegu dziąsła prowadzący do powstania kieszonki dziąsłowej, w której nadmiernie odkłada się kamień nazębny czy pozostałości pokarmów. Doprowadza to koniec końców do wzmożenia stanu zapalnego, zwiększającego ryzyko przedwczesnego porodu. Aby tego uniknąć, zaleca się częste wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz wzbogacenie jadłospisu o produkty zawierające witaminę B, C i wapń.