Usuwanie zęba – i co dalej?
W nowoczesnej stomatologii ekstrakcja zęba jest wykonywana tylko jako ostateczność, gdy nie ma już innej możliwości, aby uratować ząb. Filozofia leczenia zakłada, że najkorzystniejsze dla Pacjenta jest posiadanie własnego uzębienia, a wszystkie zabiegi powinny być jak najmniej inwazyjne dla zdrowych tkanek. Niestety zdarza się, że w niektórych przypadkach usunięcie zęba okazuje się jedynym wyjściem. Jakie są możliwości leczenia po utracie zęba?
Spis treści
Nowoczesna technologia w zgodzie z naturą
Doskonałym rozwiązaniem problemu pojedynczego braku zębowego jest zastosowanie implantu dentystycznego, czyli specjalnego tytanowego elementu w kształcie stożka. Jeśli tylko warunki w jamie ustnej Pacjenta na to pozwalają – dobrze jest przeprowadzić implantację jak najszybciej po usunięciu zęba. Zabieg polega na umieszczeniu implantu w miejscu utraconego korzenia. Ze względu na to, że tytan jest materiałem w pełni biokompatybilnym – może on zintegrować (połączyć) się z tkankami organizmu. Po pełnym zagojeniu się miejsc pozabiegowych na implancie mocuje się na stałe estetyczną koronę, która zapewnia piękny wygląd i pełną funkcjonalność uzębienia.
Wyjątkowa skuteczność tej metody polega na wiernym naśladowaniu natury. Tego typu odbudowa, podobnie jak zdrowy ząb, jest zbudowana z części poddziąsłowej – implantu, który imituje korzeń zęba oraz części naddziąsłowej – korony protetycznej, która rekonstruuje widoczną w jamie ustnej część zęba. Rozwiązanie to odpowiada więc naturalnej anatomii ludzkiego zęba. Dzięki temu jest niemal nie do odróżnienia od reszty zdrowych zębów. Pacjenci użytkujący prace protetyczne na implantach często przyznają, że traktują je zupełnie tak jak swoje własne uzębienie.
Ekonomiczna alternatywa dla estetycznego uśmiechu
Dla osób, które z różnych względów, np. finansowych lub zdrowotnych nie mogą pozwolić sobie na implantację, istnieją także inne rozwiązania, które również charakteryzują się doskonałą estetyką i funkcjonalnością. Do takich metod należy m.in. most protetyczny. Jest to praca, która przypomina kilka połączonych ze sobą koron. Te znajdujące się po obu końcach pracy, tzw. filary, zostają zamocowane na zdrowych zębach Pacjenta, a wewnętrzna część zwana przęsłem uzupełnia lukę pomiędzy nimi. W ten sposób możliwe jest odbudowanie nawet kilku utraconych zębów, które sąsiadowały ze sobą. Jest to rozwiązanie stałe, a więc most zostaje trwale zamocowany na zębach Pacjenta i może służyć jako integralna część uzębienia.
Istnieją różne rodzaje mostów. Pacjenci mają do wyboru m.in. prace porcelanowe na podbudowie metalowej, które charakteryzują się wyjątkową trwałością i wytrzymałością. Mogą z powodzeniem służyć Pacjentowi nawet 20 lat. Innym rozwiązaniem są mosty pełnoceramiczne, wykonane z wysoko jakościowej porcelany, która gwarantuje maksymalną estetykę i doskonałe odwzorowanie piękna natury.