Wywiad z ekspertem na temat higieny jamy ustnej
Higiena jamy ustnej to temat, który bezpośrednio dotyczy każdego z nas. Mimo wszystko statystyki pokazują, że wielu dorosłych Polaków nie przestrzega higieny jamy ustnej w prawidłowy sposób. Problemem jest zbyt krótkie szczotkowanie zębów, zbyt silny nacisk lub niewłaściwa technika. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak odpowiednio zadbać o swoje zęby w trakcie codziennych zabiegów higienicznych, jest poproszenie swojej higienistki stomatologicznej o krótki instruktaż. W dzisiejszym wywiadzie ekspert higieny jamy ustnej – Paulina Kuźma z Centrum Stomatologicznego dr n. med. Bartosz Jadczyk udzieli nam odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące dbania o higienę zębów.
Spis treści
Zacznijmy od pytania, które z pewnością bardzo często pada w gabinecie stomatologicznymi: jak należy prawidłowo szczotkować zęby?
Rzeczywiście, to zagadnienie, które bardzo interesuje Pacjentów, przychodzących na kontrole czy wizyty profilaktyczne. Zawsze wtedy prezentuję pełen instruktaż mycia zębów, dostosowany do konkretnego Pacjenta.
A więc różne osoby powinny myć zęby w inny sposób?
Otóż to! Mało kto wie, że istnieje kilka technik szczotkowania zębów, dostosowanych do potrzeb różnych grup wiekowych i różnych sytuacji w jamie ustnej. Inaczej będzie szczotkowała zęby osoba nosząca aparat ortodontyczny, a inaczej Pacjent cierpiący na paradontozę. U najmłodszych dzieci, które dopiero wypracowują nawyk szczotkowania zębów, stosuje się metodę poziomą, czyli ruchy w przód i w tył. Małym Pacjentom od 3. do 10. r. ż. rekomendowana jest metoda Fonesa, a więc ruchy okrężne ze szczoteczką skierowaną w stronę zębów pod kątem 90 stopni. Natomiast nastolatkowie i dorośli powinni ustawiać szczoteczkę pod kątem 45 stopni, wykonując ruchy wymiatające – od dziąsła ku koronie zęba. To najbezpieczniejsza metoda, która nie uszkadza delikatnych struktur przy szyjce i nie podrażnia dziąseł.