Czy implanty zębów bolą?
Leczenie implantologiczne daje duże możliwości i cieszy się coraz większą popularnością, wciąż jednak u niektórych Pacjentów budzi obawy. Czy ten zabieg jest bolesny? I czy po jego przeprowadzeniu można odczuwać dolegliwości bólowe? Wyjaśniamy i rozwiewamy wątpliwości!
Spis treści
Na czym polega leczenie implantologiczne?
Implanty umożliwiają zrekonstruowanie uzębienia Pacjenta w sposób daleko doskonalszy, niż jest to możliwe do osiągnięcia innymi metodami. Implanty to niewielkie śrubki wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy w miejsca korzeni zębowych. Wykonane są z tytanu. To materiał biokompatybilny. Oznacza to, że organizm nie traktuje go jako ciała obcego. Nie zostaje on więc odrzucony, ale integruje się z kością. W ten sposób staje się stabilną podstawą, na której można zamocować rekonstrukcję protetyczną.
Czy wszczepienie implantów boli?
Wszczepienie implantów jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego niektórzy Pacjenci mogą obawiać się bólu związanego z procedurą nawiercania kości i umieszczania w niej implantu. Jednak tak naprawdę nie ma powodu do obaw. Niektórzy Pacjenci mogą podczas tego zabiegu wprawdzie odczuwać pewien dyskomfort związany z wibracjami powstającymi podczas wiercenia otworów, ale to właściwie jedyny problem. Bólem z pewnością nie trzeba się przejmować. Dlaczego tak jest?
Z pewnością uspokoi Cię fakt, że zabieg wszczepienia implantów wykonywany jest w znieczuleniu, toteż nie poczujesz żadnego bólu. W naszym gabinecie dysponujemy znieczuleniem komputerowym. To nowoczesny sposób znieczulenia, w którym dozowanie środka kontrolowane jest przez komputer. Dzięki temu jest on podawany w sposób bardziej fizjologiczny, nie powodując uczucia rozpierania tkanek. To sprawia, że nie tylko Pacjent zostaje skutecznie znieczulony na czas zabiegu, ale również samo podawanie znieczulenia nie sprawia bólu (w przeciwieństwie do tradycyjnych znieczuleń podawanych strzykawką, w których często jest on odczuwalny podczas wkłucia).
Czy po wszczepieniu implantów może boleć?
A co się dzieje, kiedy znieczulenie przestaje już działać? Owszem, trzeba przyznać, że wtedy na pewien czas mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Nie ma jednak powodu do paniki – nie jest to ból, z którym nie poradziłyby sobie zwykłe środki przeciwbólowe powszechnie dostępne w aptece. Zwykle ból po wszczepieniu implantów nie ma zbyt dużego nasilenia.
W sytuacji, gdy ogólnodostępne środki przeciwbólowe nie przyniosą ulgi, należy skontaktować się ze stomatologiem, a przepisze on bardziej specjalistyczne środki o zwiększonej skuteczności.
Jak długo można odczuwać ból po wszczepieniu implantów?
Gojenie się tkanek po zabiegu wszczepienia implantu zajmuje dłuższy okres, ponieważ chodzi tu o umieszczone w organizmie ciało obce. Tkanki miękkie potrzebują zazwyczaj około 10-14 dni, żeby się zregenerować, ale kościec potrzebuje na to o wiele więcej czasu. Trzeba się nastawić, że może to potrwać nawet do sześciu miesięcy.
Ale spokojnie, to wcale nie oznacza, że przez cały ten czas będą Ci doskwierać dolegliwości bólowe. Ból powinien ustąpić samoczynnie w stosunkowo krótkim czasie, wynoszącym maksymalnie kilka tygodni.
Co możesz teraz zrobić?
Jak widzisz, nie ma powodów, by obawiać się leczenia implantologicznego. Jeżeli więc marzy Ci się odzyskanie estetycznego i funkcjonalnego uśmiechu, implanty mogą być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Umów się na wizytę w Centrum Stomatologicznym Dr Bartosza Jadczyka – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 91 419 90 00 lub wypełniając formularz. Przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić.