Przebarwienia zębów – jak powstają i jak je usunąć?
Jednym z wyznaczników pięknego i atrakcyjnego uśmiechu jest odpowiednia biel zębów – dopasowana do karnacji, koloru ust i odcienia białek. Jasne zęby wyglądają świeżo i doskonale prezentują się w szerokim uśmiechu. Jednak nie zawsze barwa zębów jest w pełni satysfakcjonująca. Co jest powodem takiej sytuacji? I co można zrobić, aby uzyskać wymarzony uśmiech?
Spis treści
Przyczyny przebarwień
Przebarwienia zębów to powszechny problem, którego przyczyną są m.in. barwniki zawarte w naszym pożywieniu. Szczególnie negatywny wpływ na barwę zębów mają tak popularne produkty, jak kawa i herbata, kolorowe napoje i słodycze. Niesatysfakcjonujący kolor może być także skutkiem palenia papierosów, które ponadto potęguje odkładanie się kamienia nazębnego, co także obniża estetykę uśmiechu. Tego typu przebarwienia, zwane zewnętrznymi, możemy obecnie w bardzo skuteczny i szybki sposób usunąć dzięki profesjonalnemu wybielaniu zębów.
Zanim zdecydujesz się na ten zabieg, porozmawiaj ze stomatologiem o swoich oczekiwaniach. Podczas wizyty konsultacyjnej lekarz przeprowadzi diagnostykę, dzięki której dowiesz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Zdarza się bowiem, że przebarwienia są spowodowane czynnikami wewnątrzpochodnymi, np. przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, zaburzeniami hormonalnymi lub niedoborem/nadmiarem witamin i minerałów. W takim przypadku wybielanie może nie przynieść pożądanych efektów. Dobrym rozwiązaniem obok leczenia przyczynowego jest w tej sytuacji założenie licówek. To metoda z zakresu stomatologii estetycznej, która pozwala zamaskować liczne niedoskonałości zębów poprzez przyklejenie do ich przednich powierzchni indywidualnie przygotowanych, cienkich płatków z porcelany. Zmiana barwy to nie jedyny efekt tego zabiegu. W ten sposób można także zlikwidować diastemę czy wizualnie powiększyć lub wydłużyć zęby, aby dopasować je do idealnej linii uśmiechu.
Czy wybielanie jest bezpieczne?
Często słyszy się o szkodliwości wybielania zębów – jest to jednak mit. Profesjonalny zabieg przeprowadzony pod okiem specjalisty jest w pełni bezpieczny. Obecnie wybielanie gabinetowe można wykonać przy pomocy lampy wyposażonej w filtr światła, który minimalizuje emisję ciepła i promieniowania UV. Dzięki temu zabieg jest bezpieczny dla szkliwa, a Pacjent nie doświadcza nadwrażliwości zębów na temperaturę. Inny sposób rozjaśniania zębów – tzw. metoda nakładkowa – może być przeprowadzona przez Pacjenta samodzielnie w domu przy użyciu otrzymanego w gabinecie stomatologicznym zestawu, złożonego z żelu wybielającego oraz indywidualnie dopasowanych nakładek na zęby. Dzięki jakościowym, profesjonalnym preparatom również to rozwiązanie nie uszkadza szkliwa i nie wpływa negatywnie na kondycję zębów. Co więcej, wykonywana przed wybielaniem higienizacja (pakiet zabiegów mających na celu oczyszczenie zębów z osadów) ma charakter profilaktyczny, ponieważ chroni zęby przed działaniem kwasów i bakterii rozwijających się w kamieniu nazębnym.