Gaz rozweselający u dentysty – skuteczny sposób walki z lękiem
W wielu przypadkach Pacjenci odczuwają bardzo silny lęk przed leczeniem stomatologicznym. Bywa on na tyle poważny, że uniemożliwia stomatologowi przeprowadzenie nawet najprostszych zabiegów, również higienizacyjnych. Na szczęście eksperci znaleźli bezpieczne i skuteczne rozwiązanie problemu, a stanowi je sedacja wziewna gazem rozweselającym – specjalną mieszanką tlenu oraz podtlenku azotu. Metoda jest kierowana do bardzo szerokiej grupy Pacjentów, skorzystać z niej mogą zarówno dzieci, jak i dorośli.
Spis treści
Skład gazu rozweselającego
Jak wspominaliśmy, w skład gazu rozweselającego wchodzi podtlenek azotu wykorzystywany w bardzo wielu dziedzinach życia oraz tlen. Mieszanina ta jest praktycznie bezbarwna i bezwonna, a wielu Pacjentów stwierdza, że ma słodkawy posmak. Krew wchłania gaz rozweselający do kilkunastu sekund, dlatego też na efekty nie trzeba długo czekać. Proporcje mieszanki są odpowiednio dopasowane do uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta, dlatego też procedura cechuje się wyjątkowym bezpieczeństwem.
Jak działa gaz rozweselający?
Zależnie od indywidualnych uwarunkowań poszczególnych Pacjentów, gaz rozweselający może działać w odmienny sposób. Przeważnie leczone osoby odczuwają znaczne odprężenie, pozwalające odrzucić od siebie stres i ułatwiające przeprowadzenie niezbędnych czynności przez dentystę. Inni z kolei mogą odczuwać nieznaczne otępienie, a nawet zapaść w sen, co koniec końców rozładowuje napięcie psychiczne oraz minimalizuje ryzyko pojawienia się traumatycznych przeżyć.
Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach po zastosowaniu gazu rozweselającego może pojawić się tzw. niepamięć wsteczna. Pacjent po prostu nie pamięta żadnych czynności wykonywanych podczas jego pobytu na fotelu dentystycznym, co dodatkowo poprawia komfort psychiczny – zabiegi nie będą budziły przykrych skojarzeń.
Kto może skorzystać z gazu rozweselającego?
Sedacja wziewna kierowana jest praktycznie do każdego Pacjenta, który odczuwa silny lęk przed leczeniem stomatologicznym. Zauważmy jednak, że przede wszystkim wykorzystuje się ją przy leczeniu dzieci, wymagających szczególnego podejścia podczas wykonywanych zabiegów. Zastosowanie rozwiązania minimalizuje ryzyko wystąpienia negatywnych doświadczeń, rzutujących na powstanie dentofobii – panicznego strachu przed pobytem w gabinecie stomatologicznym, będącego często pośrednią przyczyną utraty uzębienia.